Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Polskie słowo „kalendarz” pochodzi od łacińskiego „calendarium”, a to z kolei od słowa „calo”, które znaczy: „zwołuję”, „ogłaszam”. W starożytnym bowiem Rzymie co miesiąc zwoływano (...).Historia święta i kultu
Tradycyjnie przez przemienienie Pańskie rozumie się wydarzenie z życia naszego Zbawiciela, które zostało opisane w trzech Ewangeliach synoptycznych. Według przekazu Nowego Testamentu (...).
Czytaj więcej »
W apologetycznym Liście do Diogneta (koniec II w.) nieznany z imienia chrześcijanin tak pisze na temat obecności chrześcijan w świecie: „Chrześcijanie nie różnią się od innych ludzi ani miejscem zamieszkania, ani językiem, (...).
Czytaj więcej »
ROZDZIAŁ II – KALENDARZ
TYTUŁ I
KALENDARZ I OBCHODY, KTÓRE NALEŻY DO NIEGO WPISAĆ
48. Rozkład obchodów w roku liturgicznym reguluje kalendarz. Kalendarz (...).
Czytaj więcej »
Słowa Chrystusa „[…] to czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19) wypowiedziane podczas Ostatniej Wieczerzy zostały przez Apostołów przyjęte i zrozumiane jako nakaz celebracji (...).
Czytaj więcej »
Najprawdopodobniej dla jakiejś części czytelników „Mszy Świętej” szabat kojarzy się ze sporami, jakie rozgrywały się między Jezusem a Jego przeciwnikami. Innym może kojarzyć się z zabawnymi żydowskimi dowcipami, które (...).
Czytaj więcej »
„Ileż to razy płakałem, słuchając hymnów Twoich i kantyków, wstrząśnięty błogim śpiewem Twego Kościoła. Głosy te wlewały się do moich uszu, a gdy Twoja prawda ściekała kroplami do serca, (...).
Czytaj więcej »
Lava quod est sordidum,
riga quod aridum,
sana quod est saucium.
Obmyj, co nieświęte,
Oschłym wlej zachętę,
Ulecz serca ranę.
„Uczynki ciała”
Dwie kolejne zwrotki (...).
Czytaj więcej »
Historii Kościoła nie sposób pojąć bez Boga – tłumaczył cierpliwie Papież Franciszek w niedawno wydanym wywiadzie, przeprowadzonym z Ojcem Świętym przez jednego z laickich francuskich dziennikarzy. Tradycję – (...).
Czytaj więcej »
Śpiewanie jest starsze od mowy. Zanim człowiek zaczął mówić, śpiewem wyrażał swoje wewnętrzne uczucia. Natomiast muzyka, jak pisał Harnoncourt, „jest świadomie wybranym i wytworzonym wydarzeniem śpiewającym, złożonym (...).
Czytaj więcej »
Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego w numerze 80. mówi: „Ponieważ celebracja Eucharystii jest ucztą paschalną, wypada, aby zgodnie z nakazem Pana wierni należycie usposobieni przyjmowali (...).
Czytaj więcej »
Wśród wypowiedzi o osobach z jakimiś szczególnymi darami, talentami, umiejętnościami pojawia się określenie, że jest to „osoba charyzmatyczna”. Od razu skłania nas to do patrzenia na taką osobę w kontekście jej (...).
Czytaj więcej »
„Ojciec cywilizacji europejskiej”, „patron Europy”, „szaleniec Boży” czy „Święty Zakonodawca” – to tylko niektóre z określeń jednego z największych (...).
Czytaj więcej »
Z ks. Kazimierzem Długszem SChr, przełożonym Prowincji Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej, rozmawia Leszek Watróbski.
Brazylia (...).
Czytaj więcej »