Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Św. Benedykta, opata, patrona Europy (święto)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07, lipiec 2018

„Ojciec cywilizacji europejskiej”, „patron Europy”, „szaleniec Boży” czy „Święty Zakonodawca” – to tylko niektóre z określeń jednego z największych świętych Kościoła – św. Benedykta z Nursji. W obecnym kalendarzu liturgicznym obchód ku jego czci przypada 11 lipca i jest celebrowany w randze święta. 

Św. Benedykt urodził się około 480 roku w zamożnej rodzinie, w okolicach Nursji we Włoszech (Umbria). Jego bliźniaczą siostrą była św. Scholastyka. Początkowo kształcił się w rodzinnym mieście, a następnie w Rzymie. Porzucił jednak studia, aby oddać się wyłącznie służbie Bożej. Po krótkim pobycie w okolicach dzisiejszego Affile przeniósł się do Subiaco, gdzie przez trzy lata mieszkał w grocie i prowadził życie pustelnicze poświęcone modlitwie i umartwieniu. Wówczas przyjął habit z rąk jednego z mnichów położonego niedaleko klasztoru. Już wtedy zaczęli gromadzić się wokół niego uczniowie, którzy chcieli go naśladować. W 529 roku Benedykt zdecydował się opuścić Subiaco i osiadł na Monte Cassino. Tam wybudował klasztor i założył wspólnotę zakonną. 

Jednym z najważniejszych osiągnieć św. Benedykta jest spisana przez niego reguła zakonna, która stała się podstawą życia zainicjowanej przez niego wspólnoty. Można ją zamknąć w łacińskiej dewizie ora et labora (módl się i pracuj). (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru