Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Wśród wielu imion, którymi określamy człowieka, jest i to zawarte w tytule: „homo festivus” – „istota świętująca, istota świąteczna”. Śmiało możemy powiedzieć, że święto, świętowanie jest (...).Święto w naturalny sposób wpisane jest w rytm ludzkiego życia. Wydaje się zresztą, że tylko człowiekowi dana jest tego rodzaju skłonność. Żadne inne istoty nie czynią ze świętowania trwałego elementu własnej kultury. Zwierzęta (...).
Czytaj więcej »
Liturgią Nowego Przymierza jest Chrystus
W zeszłym miesiącu w obszernym tekście przyglądaliśmy się kilku „rodzajom” naszego ludzkiego wspominania, dochodząc do wniosku, że żaden z nich nie jest adekwatny do mówienia (...).
Czytaj więcej »
Święto Paschy i Przaśników
„Święta obchodzone są w określonych momentach cyklu rocznego. Punkty czasowe stanowią pod stawę rytuału i określają znaczenie świątecznych dni. W powodzi codzienności święta (...).
Czytaj więcej »
Kościół od samego początku swego istnienia żył w rytm tygodnia liczonego od niedzieli – dnia pierwszego. Dzień ten był nazywany dniem Pańskim. Najważniejszym jego punktem było zgromadzenie Eucharystyczne, ale cały (...).
Czytaj więcej »
„Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z coraz nowymi znakami czasu. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować (...).
Czytaj więcej »
Apostolstwo Dwunastu
W Piśmie Świętym znane są przejmujące opisy wybrania do pełnienia szczególnych funkcji. Nowy Testament podaje opisy wyboru poszczególnych uczniów, a także całego grona. (...).
Czytaj więcej »
W roku Pańskim 1784 w Nysie na Śląsku rozpoczęła się budowa kościoła dominikańskiego. Prace postępowały szybko, a zresztą kościół nie miał być wielki. Miał być za to, zgodnie z (...).
Czytaj więcej »
Tradycja biblijna przedstawia wystarczające dane, by pokusić się o odtworzenie procesu osiedlania się Izraelitów w Kanaanie. Zgodnie z nią po nieudanej próbie przedostania się od południa na ziemię Kananejczyków, (...).
Czytaj więcej »
Króluj nam, Chryste!
Jednym ze znaków, który ma przeogromne znaczenie w liturgii, jest światło. O jego istocie dowiadujemy się z początków Księgi Rodzaju: „Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się (...).
Czytaj więcej »
Zakończyliśmy tegoroczny cykl rozważań o grzechach głównych. Wakacyjnie sięgnijmy jednak do ósmego grzechu głównego, jaki tradycja wschodnia ciągle przypominała, a który Zachód zagubił, (...).
Czytaj więcej »
Od początków we wspólnocie Kościoła istniało żywe przekonanie, iż Pan Jezus zabrał swoją Matkę z ciałem i duszą do nieba. Tradycja chrześcijańska na podstawie pism apokryficznych (...).
Czytaj więcej »
„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy”. Tymi słowami Adam Mickiewicz rozpoczął Pana Tadeusza. Obchodzona w Kościele w Polsce uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (...).
Czytaj więcej »
W ubiegłym roku papież Franciszek zdecydował, aby dotychczasowe liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny, przypadające 22 lipca, podnieść do rangi święta. Stosowny dekret Kongregacja Kultu (...).
Czytaj więcej »
Z Agnieszką Rączką, nauczycielką języka polskiego w Azerbejdżanie, rozmawia Leszek Wątróbski.
Jak trafiła Pani do Baku?
Przyjechałam tam na 3 lata. Zostałam skierowana do pracy na Bakijskim Uniwersytecie (...).
Czytaj więcej »
Pierwsze polskie organizacje społeczne w Azerbejdżanie powstały na początku XX wieku w Baku. W tym czasie w Baku mieszkało najwięcej Polaków. Już wcześniej, w XIX wieku, Polacy przybywali do Azerbejdżanu (...).
Czytaj więcej »