Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Mamy 8 kwietnia 2005 roku, jesteśmy na placu Świętego Piotra w Rzymie. Trwa ceremonia pogrzebowa papieża Jana Pawła II. Spoglądając na rzesze ludzi tu zgromadzonych, da się dostrzec liczne transparenty z napisem: „Santo (...).Z Kard. Stefanem Wyszyńskim (1901-1981), Prymasem Polski, na temat polskiej emigracji „rozmawia”* ks. Andrzej Orczykowski SChr
Eminencjo, Polska od przeszło dwóch wieków (...).
Czytaj więcej »
Radość wielka! W dniu 17 grudnia 2017 roku papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Od tamtego podniosłego momentu Prymasowi Tysiąclecia przysługiwał (...).
Czytaj więcej »
Pamiętnej wiosny roku 33, dnia 14 Nisan, już po wydarzeniu na Golgocie i naprędce odprawionym pogrzebie Jezusa – trzeciego dnia w samo południe, kiedy słońce wspięło się na zenit, Kleofas i Łukasz zdążali do (...).
Czytaj więcej »
Właściwie do XII wieku nie można mówić o jednorodnym i jednoznacznym zdefiniowaniu sakramentu ani ustaleniu liczby sakramentów. Wówczas do sakramentów zaliczano jeszcze na przykład (...).
Czytaj więcej »
Cyryl Jerozolimski w swoich katechezach skierowanych do nowo ochrzczonych omawia tajemnicę Eucharystii, odwołując się do świadectwa św. Pawła: „Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że (...).
Czytaj więcej »
Najpierw trzeba sobie uświadomić, że sprawowanie Eucharystii jest czynnością Chrystusa i Kościoła. Jezus podczas niej staje się obecny na sposób substancjalny w chlebie (...).
Czytaj więcej »
Podczas „łamania chleba”, wspominając mękę Chrystusa i wyznając Jego zmartwychwstanie, Kościół od samego początku wyraża wobec swego Pana oczekiwanie i prośbę, aby powrócił (1 Kor 11,26; Ap 22,20). (...).
Czytaj więcej »
Uczta, wspólne jedzenie, wieczerza, kolacja – często w taki sposób określa się ważne spotkanie, które służy nie tylko wspólnemu nomen omen jedzeniu. Zadaniem takiego spotkania (...).
Czytaj więcej »
Wszelkie znane fakty o św. Tarsycjuszu pochodzą z zapisków papieża Damazego, który około sto lat po męczeństwie chłopca przewodził gminie chrześcijańskiej w Rzymie. Z dokumentu wynika, że Tarsycjusz (...).
Czytaj więcej »
W poprzednim numerze „Mszy Świętej” przyjrzeliśmy się ogólnej strukturze Obrzędów bierzmowania oraz omówiliśmy pokrótce wprowadzenie teologiczne i pastoralne. Dziś pochylimy się nad zasadniczą (...).
Czytaj więcej »
W Mszale rzymskim po Mszach obrzędowych wykorzystywanych przy udzielaniu sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego zamieszczono modlitwy mszalne przy udzielaniu święceń. Na początku w notach rubrycystycznych zaznaczono (...).
Czytaj więcej »
„Teraz następuje pokorne oczekiwanie na Jego przyjście. Milknie śpiew, milkną organy, pozostaje bicie serca i oczekiwanie!” – tak zakończyliśmy poprzednie rozważanie dotyczące kolejnej części tworzącej ciąg (...).
Czytaj więcej »
Katecheza przed beatyfikacją Stefana kard. Wyszyńskiego dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
„Takiego (...).
Czytaj więcej »
W ostatniej części naszego cyklu poświęconego wizytówkom zajmiemy się biletem wizytowym, przy pomocy którego nie tylko prezentujemy własną osobę i poznajemy innych, ale (...).
Czytaj więcej »
Z Marią Krystyną Orłowicz, prezesem Stowarzyszenia „Kresy we Francji”, rozmawia Leszek Wątróbski.
Pani rodzina pochodziła z Kresów…
Dokładnie ze Stanisławowa. Ojciec (...).
Czytaj więcej »