Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Mateusz Socha SChr
Tarsycjusz – Święty Ministrant

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2020

Wszelkie znane fakty o św. Tarsycjuszu pochodzą z zapisków papieża Damazego, który około sto lat po męczeństwie chłopca przewodził gminie chrześcijańskiej w Rzymie. Z dokumentu wynika, że Tarsycjusz był młodzieńcem oddanym Chrystusowi.

Życie Świętego przypada na czas, kiedy cesarz Walerian brutalnie prześladował chrześcijan. Wyznawcy Chrystusa, aby wspólnie słuchać słowa Bożego, modlić się i uczestniczyć we Mszy Świętej, spotykali się potajemnie. Nierzadko spotkania miały miejsce w katakumbach.

Historia naszego Świętego zaczyna się w momencie, gdy pewnego dnia kapłan zapytał – jak to było w zwyczaju – kto by mógł zanieść Eucharystię chorym i więźniom. Tarsycjusz wstał i powiedział: „Wyślij mnie”. Chłopiec wydawał się zbyt młody, by wykonywać tak ważne zadanie. Kiedy kapłan zastanawiał się, czy młodzieniec powinien tak ryzykować, Tarsycjusz powiedział: „Mój młodzieńczy wygląd będzie najlepszą ochroną dla Sakramentu Eucharystii”. To przekonało wspólnotę. Prezbiter, powierzając mu Eucharystię, powiedział: „Tarsycjuszu, pamiętaj, że niebiański skarb został ci powierzony. Unikaj zatłoczonych ulic i nie zapominaj, że świętości nie należy rzucać psom, ani klejnotów przed świnie. Czy będziesz wiernie i bezpiecznie chronić tych wielkich tajemnic?”. Z całym przekonaniem Tarsycjusz odpowiedział: „Prędzej umrę, nim je porzucę!”. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru