Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Santo (subito)?… jeszcze nie teraz…

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2020

Mamy 8 kwietnia 2005 roku, jesteśmy na placu Świętego Piotra w Rzymie. Trwa ceremonia pogrzebowa papieża Jana Pawła II. Spoglądając na rzesze ludzi tu zgromadzonych, da się dostrzec liczne transparenty z napisem: „Santo subito” (Święty natychmiast!), co w pewnym momencie poparte zostało też gromkimi okrzykami tysięcy wiernych. A potem beatyfikacja, kanonizacja – współcześni powiedzą: mamy to! Od teraz Papież Polak może odbierać cześć jako święty w całym Kościele. O tym ponownie przypomnieliśmy sobie w poprzednim miesiącu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

I mamy 3 grudnia 2019 roku, bp Daniel Jenky CSC, ordynariusz diecezji Peorii, oznajmił, że beatyfikacja abpa Fultona Sheena, zapowiedziana na 21 grudnia, została odwołana… Zupełnie niedawno, bo 28 kwietnia br., kard. K. Nycz poinformował, że ze względu na panującą epidemię beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia zostanie przesunięta tak, aby po ustaniu zagrożenia mogli na niej zgromadzić się licznie wierni z kraju i z zagranicy.

Droczy Czytelnicy, już się pewnie domyślacie, skąd wziął się tytuł tego wprowadzenia do czerwcowego numeru naszego miesięcznika. Nie w tym rzecz, aby w jakikolwiek sposób podważać decyzje Stolicy Apostolskiej, to przecież nie podlega dyskusji. Jednak snuję pewne ciche przemyślenia: czy te beatyfikacje nie byłyby właśnie na ten konkretny obecny czas? Bóg to wie. Jak życie abpa Sheena, tak i kard. Wyszyńskiego przypadało na szczególny czas – ważny czas… I choć jedna i druga beatyfikacja nie odbyłyby się „hucznie i okazale”,  moglibyśmy dzisiaj oficjalnie przyzywać ich wstawiennictwa, by od powietrza, głodu, ognia, wojny, zarazy Pan nas ochronił…

„Święci jeszcze nie teraz”, choć – owszem – już w niebie i w naszych prywatnych modlitwach. Dlatego też przygotowany wcześniej materiał o kard. S. Wyszyńskim pozostał w tym czerwcowym numerze „Mszy Świętej”. Bądźmy dzięki tej lekturze choć troszkę przygotowani na to uroczyste wydarzenie, niezależnie od tego, kiedy się ono odbędzie.

W dalszej części numeru kontynuujemy nasze rozważania o sakramentach, w tym o Sakramencie Życia, jakim jest Eucharystia. Zapraszam także do tekstu o. Marka Blazy SJ, który wyjaśnia różnice i podobieństwa między sakramentami a sakramentaliami. Zachęcam również do lektury tekstów z pozostałych działów naszego miesięcznika.

Drodzy Czytelnicy, pozwólcie, proszę, Panu Jezusowi, którego Serce jest źródłem życia i świętości, aby czynił serca nasze na wzór Serca swego. By również nasze serca budowały cywilizację życia, aby życiem w Bogu obdarowywały innych. To życie, które jest święte świętością Boga, święte w mozole dnia codziennego.


Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru