Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Andrzej Orczykowski SChr
Godnie spełniać swe posłannictwo na emigracji

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2020

Z Kard. Stefanem Wyszyńskim (1901-1981), Prymasem Polski, na temat polskiej emigracji „rozmawia”* ks. Andrzej Orczykowski SChr

 

Eminencjo, Polska od przeszło dwóch wieków jest krajem emigracyjnym. Jakie cechy, zdaniem Księdza Prymasa, charakteryzują polską emigrację?

Losy naszych rodaków, szukających chleba za granicą były najczęściej niełatwe. […] Gdybyśmy wszystkich obliczyli, byłoby doprawdy około dwudziestu milionów ludzi żyjących poza ojczyzną, pochodzenia polskiego. Widzimy więc, jaka to ogromna rzesza. Z tym bolesnym zjawiskiem łączy się przejaw niezwykle radosny i błogosławiony, że jednakże nasi rodacy udający się za dalekie morza, nigdy nie zrywali łączności z ojczyzną. […] Wielką wagę przywiązywała Polonia zagraniczna do wychowania religijnego i narodowego swych dzieci. […] Wychodźcy nasi, wyjeżdżając do dalekich krajów, zwłaszcza do obydwu Ameryk, wieźli ze sobą, jako jedyny niemal majątek, żywą wiarę, którą dał im przez łaskę Bożą Kościół Chrystusowy.

 

W jaki sposób nasi emigrujący Rodacy wyrażali wiarę w zupełnie nowym, nieznanym wcześniej dla nich miejscu na ziemi?

Gdy przybywali do dalekich krajów, szczególnie troszczyli się o to, aby naprzód wybudować skromną kapliczkę, kościółek czy też może szkółkę parafialną, gdzie mogliby modlić się po polsku i jednocześnie dzieci swoje uczyć mowy ojczystej tak, iżby się nie wynarodowiły. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru