Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 02, luty 2016

Temat numeru:
WODA POBŁOGOSŁAWIONA
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Woda z mocą
Kto żyje choć trochę liturgią, pamięta, że w przebogatych obrzędach Wigilii Paschalnej, po liturgii słowa następuje liturgia chrzcielna z „Litanią do świętych”, z błogosławieństwem wody chrzcielnej, z odnowieniem przyrzeczeń (...).
Czytaj więcej »
ks. Tomasz Ludwicki TChr
Ewangeliczne pójście za Jezusem

Z ks. Ryszardem Głowackim TChr, przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, rozmawia ks. Tomasz Ludwicki TChr (Las Vegas, USA).

W dniach 24 stycznia do 2 lutego bieżącego roku Rzym gości (...).
Czytaj więcej »

ks. Jan Miazek
Chrzcielny charakter Wielkiego Postu

W powszechnym odczuciu wiernych Wielki Post jest czasem nawrócenia, pokuty oraz rozważania męki Pańskiej. Znając swą grzeszność, uczniowie Chrystusa pragną duchowej przemiany i odnowy, chcą w czystości serca (...).
Czytaj więcej »

ks. Szymon Stułkowski
Taka sobie zwykła woda

Gdzie woda, tam życie

Te słowa wyglądają na tani slogan, choć zawierają w sobie głębokie przesłanie. Nie ma życia bez wody! Przyzwyczailiśmy się do niej od chwili, gdy zaistnieliśmy pod sercem naszej matki. Każdy z (...).
Czytaj więcej »

św. Ambroży
Figury chrztu

Zdaniem Apostoła przejście przez Morze Czerwone jawi figurę naszego chrztu. Wynika to z jego słów: „Ponieważ wszyscy nasi ojcowie zostali ochrzczeni w obłoku i w morzu” (1 Kor 10,1n). Do tego dodaje: „Lecz to wszystko (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Miłosierdzie jako źródło szczęścia i Bożego błogosławieństwa

Św. Jan Paweł II w encyklice poświęconej miłosierdziu Dives in misericordia uważa, że właśnie miłosierdzie jest największym spośród przymiotów Boga. Odpowiada ono (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Włócznia św. Maurycego

W grudniowym numerze „Mszy Świętej” pisałem o tysiącletnim relikwiarzu krzyża świętego odnalezionym na wyspie Jeziora Lednickiego i uznawanym za dar cesarza Ottona III dla Bolesława Chrobrego z okazji zjazdu gnieźnieńskiego (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Starożytny pierwowzór organów

Każda historia dotycząca czy to wydarzeń przeżytego czasu, wynalazków bądź powstania nowych rzeczy niesie ze sobą bagaż doświadczeń przeszłych pokoleń, ich zmagania i walki, często samozaparcia. Bez tego nie (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Jak stworzyć (utrzymać) dobre relacje?

Króluj nam, Chryste!

Do tej pory większość naszych poczynań, jeśli nie wszystkie, miały na celu własny rozwój. Ale w życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym samemu nie da (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Lektor, ministrant w stanie łaski uświęcającej – na wagę złota?

Kiedy jesteś jednym z nich, to znaczy członkiem służby liturgicznej, to nie dlatego, że masz jakieś szczególne zasługi, ale powinno to być dla ciebie zaszczytem. To jakby (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Początki świątyni chrześcijańskiej

Świątynia, nazywana inaczej kościołem, stanowi właściwe miejsce sprawowania kultu Bożego. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie było specjalnych budowli, gdzie sprawowano liturgię. Chrześcijanie gromadzili (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Tadeusz Adam Pilat (Szwecja) nowym prezydentem EUWP

W dniach 23-24 października ub. r. w Rzymie miał miejsce IX Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych połączony z wyborami nowych władz organizacji. Na Zjazd przybyło 41 delegatów, reprezentujących (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polska szkoła w Gródku Podolskim

Gródek Podolski to niewielkie miasteczko w województwie chmielnickim, położone 50 km od jego stolicy. Dawniej Gródek był miastem znaczącym i znajdował się w województwie podolskim, które (...).
Czytaj więcej »