Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Jak stworzyć (utrzymać) dobre relacje?

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2016

Króluj nam, Chryste!

Do tej pory większość naszych poczynań, jeśli nie wszystkie, miały na celu własny rozwój. Ale w życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym samemu nie da się osiągnąć większych celów. Do ich zdobycia potrzebujemy współpracy z innymi. Zatem przychodzi moment, w którym zaczniemy przypatrywać się naszym relacjom z drugim człowiekiem. 

Jak się okazuje, zwykłe „Cześć!” pozwala nam nawiązać prostą relację. Czy przerodzi się ona w przyjaźń, zależy wyłącznie od nas. Można zacząć tak, że będzie ona czymś wartościowym, ale również jest, niestety, szansa na to, że może się ona przerodzić we wzajemną urazę. Żeby dane relacje przynosiły „zyski”, bo na tym nam zależy, trzeba nieustannie w nie „inwestować” w formie: zachęt, komplementów, wybaczania krzywd, pamięci o jakiś ważnych rocznicach, dostrzeżenia czyichś zalet. 

Jest kilka takich standardowych zachowań, które pokazują, że relacje można wygrać. Jedną z nich jest słowność. Znamy te sytuacje, kiedy ktoś prosił nas o zrobienie czegoś w domu, w gospodarstwie, na parafii. Przypominam sobie „sakramentalne”: ZARAZ…, a już nie wspomnę o takich sytuacjach, kiedy rzeczywiście obiecujemy wykonanie jakiegoś zadania i, niestety, nie dochodzi ono do skutku. Bycie słownym to baza do budowania relacji. Informuj rodziców czy swojego opiekuna, co będziesz robił. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru