Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
I znowuż nowe czasopismo! Po co? Przecież wśród powodzi czasopism religijnych to prawdziwy zbytek. Tak może się zdawać.A jednak dziś, w wieku Akcji Katolickiej, czy ogół katolików skupia (...).Z długoletnim Redaktorem Naczelnym "Mszy Świętej", ks. Michałem Kamińskim TChr, rozmawia Grzegorz Duszyński.
Grzegorz Duszyński: Dokładnie 75 lat temu ukazał się pierwszy numer „Mszy (...).
Czytaj więcej »
III 1936 – W Potulicach ukazuje się pierwszy numer „Mszy Świętej”. Redaktorem pisma od początku jest ks. Ignacy Posadzy TChr, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Podtytuł (...).
Czytaj więcej »
To jedynie pozorny paradoks: okres Wielkiego Postu w swym religijnym rdzeniu ma charakter paschalny, wprowadzający w najgłębsze tajemnice wiary, koncentrując zasadniczą uwagę na chrzcie, przyniesionym przez (...).
Czytaj więcej »
Nowe Modlitwy
Rozważania o dwóch kolejnych Modlitwach eucharystycznych, nazwanych Modlitwami eucharystycznymi o tajemnicy pojednania, przenoszą nas znowu w lata siedemdziesiąte (...).
Czytaj więcej »
W biblijnych rozważaniach nad komunią z Bogiem nie może zabraknąć tematu Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus Pan ustanowił Eucharystię – punkt szczytowy i absolutną pełnię spotkania (...).
Czytaj więcej »
Bulla protekcyjna papieża Hadriana IV z 1155 roku, należąca do najstarszych dokumentów z dziejów Śląska, wśród 15 kasztelanii biskupstwa wrocławskiego wymienia Otmuchów. (...).
Czytaj więcej »
Utwór jest prawdziwą perłą w skarbcu Kościoła łacińskiego i jedną z najstarszych dobrze datowanych kompozycji, wchodzących w skład hymnologii chrześcijańskiej.
Czytaj więcej »
Drogi Ministrancie i Lektorze!
Kontynuując myśl o zintegrowanym dojrzewaniu, tym razem proponuję krótką refleksję na temat przystępności i otwartości. Nierzadko zdarza się, że pewne długotrwałe przeświadczenie (...).
Czytaj więcej »
Odważyłem się napisać do Księdza, ponieważ niepokoi mnie jedna sprawa. Otóż niedawno przeczytałem, że czymś smutnym jest, gdy ludzie „rzucają słowa na wiatr”, (...).
Czytaj więcej »
W niniejszym artykule pochylimy się nad historią i symboliką tej części stroju liturgicznego, która służy do przepasania alby, a jaką jest pasek.
Pasek (łac. cingulum) w liturgii jest używany równie (...).
Czytaj więcej »
Abakan – to miasto w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i stolica Chakasji leżąca u ujścia rzeki Abakan do Jeniseju. Miasto powstało w roku 1929 w związku z budową linii kolejowej. (...).
Czytaj więcej »
Dzisiejszy Obwód Kaliningradzki – to historycznie tereny Prus, a wcześniej państwa krzyżackiego, które weszło w skład ZSRR dopiero po II wojnie światowej. Początki osadnictwa polskiego datują (...).
Czytaj więcej »