Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 09, wrzesień 2020

Temat numeru:
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
‭ks. Marcin Stefanik SChr
‬Na początku‮…‬ ‬był‮…‬
Na początku był – według wierzeń mitycznych – chaos. Pismo Święte, choć przedstawia ziemię jako pustkowie i bezład, to od zarania ukazuje istnienie Boga, który stwarza niebo i ziemię, cały świat, (...).
Czytaj więcej »
ks. Grzegorz Iwiński
Sakramenty – ilość i kolejność ich przyjmowania

Liczba sakramentów

Termin „sakrament” miał elastyczne użycie; zarówno w starożytności, jak i we wczesnym średniowieczu stosowany był do ogółu rzeczywistości, (...).
Czytaj więcej »

o. Marek Blaza SJ
Wtajemniczenie chrześcijańskie

Inicjacja chrześcijańska z zasady kojarzona jest z sakramentem chrztu, bo to ten właśnie sakrament stanowi początek życia w Chrystusie i otwiera możliwość korzystania z kolejnych sakramentów. Jednak jak słusznie (...).
Czytaj więcej »

Maciej Zachara MIC
Historyczny rozwój sakramentu chrztu – wprowadzenie

Jezus jest Jednorodzonym Synem Ojca, posłanym dla zbawienia człowieka upadłego w niewolę grzechu. Dzieło odkupienia zostało dokonane przez paschalne misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, (...).
Czytaj więcej »

ks. Andrzej Dudek
Symbolika celebracji sakramentalnej chrztu świętego (1)

Każda celebracja sakramentalna obfituje w znaki i symbole. Jedne wskazują wprost na to, czego dokonuje Bóg dla człowieka, inne są natomiast jakby komentarzem opisującym szerzej bogactwo sakramentu. (...).
Czytaj więcej »

ks. Benedykt Glinkowski
Przyjmowanie Komunii Świętej – uzasadniony spór?

Na wstępie warto jednoznacznie stwierdzić, komu w ogóle nie należy udzielać Komunii Świętej. Prawodawca kościelny zawarł to ograniczenie w kan. 915. Kodeksu prawa kanonicznego, stwierdzając: (...).
Czytaj więcej »

ks. Antoni Tronina
Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi Biblijne podstawy czci Matki Bożej Anielskiej (2)

Kontynuując rozważanie z poprzedniego numeru „Mszy Świętej” na temat biblijnych podstaw kultu Matki Bożej Anielskiej (w kalendarzu liturgiczny obchód (...).
Czytaj więcej »

ks. Janusz Królikowski
Eucharystia i wierność eklezjalna

Teologia XX wieku, w oparciu o podjęte szerokie badania tradycji Kościoła, zwłaszcza źródeł patrystycznych, doszła do ponownego odkrycia ścisłego związku pomiędzy Kościołem, jego naturą i misją a Eucharystią. (...).
Czytaj więcej »

ks. Dawid Stelmach
Ratowanie tchórzy

Kapłaństwo przeżywa swój kryzys, który jest pewnym dopustem Bożym. Skoro Pan Bóg nie może posłużyć się swoimi przyjaciółmi, to ostatecznie posługuje się wrogami. Nie chodzi o formy i konwenanse, ale o (...).
Czytaj więcej »

ks. Mateusz Socha SChr
Mały Święty, ale gigant ducha

Dominik urodził się 2 kwietnia 1842 roku w wiosce Riva di Chieri w Piemoncie. Jego imię oznacza: „należący do Boga”, a nazwisko Savio znaczy: „mądry”. Ojciec Karol Savio był rzemieślnikiem, a matka (...).
Czytaj więcej »

ks. Marek Nikiel SChr
OBRZĘDY SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA cz. 2

W poprzednim numerze „Mszy Świętej” rozpoczęliśmy rozważania nad księgą liturgiczną przeznaczoną do sprawowania sakramentu małżeństwa. Dziś skupimy naszą uwagę na pierwszym rozdziale tej księgi, (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Msze przy zawarciu małżeństwa

Czwartą grupę Mszy obrzędowych zawartą w Mszale rzymskim dla diecezji polskich stanowią Msze za małżonków. Podzielono je na dwie grupy. Pierwszą stanowią formularze Mszy przy zawarciu małżeństwa (A), drugą (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Uwielbiajcie Pana!

Poszczególne części liturgii eucharystycznej wyznaczają kolejne etapy zbliżania się do jej kulminacyjnego momentu. Jest nim Komunia Święta, w której przyjmujemy zaproszenie samego Chrystusa. Zaproszenie to wiąże się (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
Wierzę w jeden Kościół…

Katecheza eklezjologiczna dla młodzieży szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (1)

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!Od kilku miesięcy Kościół w Polsce i na świecie przechodzi bardzo trudną próbę. Wierni, (...).
Czytaj więcej »
ks. Marek Grygiel SChr
Pierwszeństwo przy stole. Zasad precedencji ciąg dalszy

Któż z nas nie znalazł się w sytuacji, gdzie trzeba w kilka sekund rozstrzygnąć kwestie dotyczące pierwszeństwa w miejscach publicznych. Wchodząc do i wychodząc z windy, korzystając ze (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Gwiazda Henryka Sielewicza wreszcie rozbłysła

Z Henrykiem Sielewiczem, polskim astronomem z Wileńszczyzny, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Jest Pan samoukiem i pasjonatem astronomii…

Mieszkam na Wileńszczyźnie, we wsi Słoboda, (...).
Czytaj więcej »