Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marek Nikiel SChr
OBRZĘDY SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA cz. 2

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2020

W poprzednim numerze „Mszy Świętej” rozpoczęliśmy rozważania nad księgą liturgiczną przeznaczoną do sprawowania sakramentu małżeństwa. Dziś skupimy naszą uwagę na pierwszym rozdziale tej księgi, który zawiera Obrzędy sakramentu małżeństwa w czasie Mszy Świętej.

Początek stanowią obrzędy wstępne. Zamieszczono tutaj dwa sposoby inicjacji tej liturgii. W pierwszym kapłan udaje się do drzwi kościoła, gdzie oczekują na niego narzeczeni. Tam ich pozdrawia i wprowadza do świątyni. Druga forma przewiduje, że młodzi znajdują się już na swoich miejscach w świątyni. Natomiast kapłan udaje się bezpośrednio do ołtarza i rozpoczyna Eucharystię w zwykły sposób. Ryt przewiduje trzy formuły pozdrowienia. Jednocześnie zaznacza, że celebrans może uczynić to również własnymi słowami.

Teraz powinien nastąpić akt pokutny. Jednak Obrzędy sakramentu małżeństwa jednoznacznie stwierdzają, że należy go opuścić (p. 52).

Po powitaniu następuje liturgia słowa. W tym miejscu księga nie zawiera żadnych tekstów biblijnych, które można wykorzystać podczas sprawowania ceremonii (odsyła do rozdziały IV, gdzie znajdują się teksty do wyboru). W zamian za to wskazuje na zasady, którymi należ się kierować w doborze czytań z uwzględnieniem możliwych uroczystości kościelnych przypadających na dzień zaślubin. Dodatkowo dla celebransa podaje krótkie wskazania do homilii, którą będzie głosił. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru