Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


‭ks. Marcin Stefanik SChr
‬Na początku‮…‬ ‬był‮…‬

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2020

Na początku był – według wierzeń mitycznych – chaos. Pismo Święte, choć przedstawia ziemię jako pustkowie i bezład, to od zarania ukazuje istnienie Boga, który stwarza niebo i ziemię, cały świat, porządkując wszystko, co istnieje (Rdz 1,1-2a).

W ciągu kolejnych ośmiu numerów „Mszy Świętej” omawiane były zagadnienia z sakramentologii ogólnej, niejako wprowadzające do sakramentologii szczegółowej. Widzimy, że poświęcenie tej sprawie wcale niekrótkiego czasu było konieczne, aby w kolejnych numerach wejść w tematykę poświęconą każdemu z siedmiu sakramentów. Mogłoby się wydawać, że na początku był mityczny chaos. Próbujemy jednak wszystko powoli usystematyzować, by przejść do konkretów.

Jak już zapewne Czytelnicy naszego miesięcznika przekonali się, wyjaśniając określone zagadnienia, przyglądamy się im z różnych stron. Będzie to zarówno aspekt teologiczny, biblijny, liturgiczny, pastoralny, socjologiczny, prawny. Zależy nam na tym, aby to spojrzenie było jak najbardziej pełne.

Pierwsza grupa tematów sakramentologii szczegółowej siłą rzeczy związana jest z sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. Przyjmuje się ostatecznie, że należą do nich: chrzest, bierzmowanie i Eucharystia. Kolejność ta wyrosła na gruncie tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa, gdzie w jednej celebracji liturgicznej przyjmowano kilka sakramentów. W nowy cykl wprowadza nas o. Marek Blaza SJ („Wtajemniczenie chrześcijańskie”, s. 4). I choć z jego tekstu dowiemy się, że na początku był chrzest, to tak naprawdę jest on dopiero początkiem całego procesu inicjacji, w którym wprowadzani jesteśmy w życie Boże w Chrystusie i który daje nam możliwość przyjmowania kolejnych sakramentów.

Tym numerem „Mszy Świętej” rozpoczynamy omawianie pierwszego z sakramentów, a jest nim chrzest. Do zgłębiania tematu zaprasza nas liturgista, ks. Maciej Zachara MIC („Historyczny rozwój sakramentu chrztu – wprowadzenie”, s. 7).

Z całą Redakcją zapraszamy Was, Drodzy Czytelnicy, do lektury tego i kolejnych numerów. Niech pomnaża się w nas nie tylko wiedza o sakramentach, ale przede wszystkim poznane tu treści pozwolą przeżywać wiarę coraz bardziej świadomie i dojrzale.


Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru