Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
"Msza Święta" nr 07-08, lipiec - sierpień 2012
Temat numeru:Przechowywanie Eucharystii
Jan Paweł II w swoich wypowiedziach co rusz używał formuł: „Europa”, „Europejczyk”, „przynależymy do grona narodów europejskich”, „religia europejczyków” (...).
Czytaj więcej »
Ofiara Eucharystyczna jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego. Nic więc dziwnego, że wierni miłujący Chrystusa ukrytego pod postaciami chleba i wina niemal od zawsze (...).
Czytaj więcej »
Dlaczego „miejsce Świętej Obecności”? W historii liturgii i w dokumentach kościelnych tabernakulum nazywane jest miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu. Jednak w istocie swej dla ludu (...).
Czytaj więcej »
Cele przechowywania Najświętszego Sakramentu
W prawodawstwie Kościoła wyróżnia się trzy cele przechowywania Najświętszego Sakramentu. Pierwotnym (...).
Czytaj więcej »
Z życia…
Sieger Köder urodził się 3 stycznia 1925 roku w Wasseralfingen. Jest katolickim księdzem i artystą. Należy do nabardziej znanych niemieckich malarzy sztuki chrześcijańskiej i budowniczych (...).
Czytaj więcej »
Cykl tekstów na temat Kościoła, który prezentuje nasz miesięcznik, pojawiła się na tych łamach w związku z programem duszpasterskim, jaki zaproponowała Konferencja Episkopatu Polski, (...).
Czytaj więcej »
W prawosławnych monasterach na Bałkanach między XII a XIV stuleciem ikonograficzny typ „Deesis” ulega powolnym, ale systematycznym i trwałym przemianom. Słowo „Deesis” pochodzi z języka (...).
Czytaj więcej »
Przeglądając historię liturgii oraz przepisy liturgiczne, nie znajdziemy postaci animatora śpiewu wiernych. Jednak zadania, jakie mu się przypisuje: odpowiedzialność za śpiew ludu, istniały od wieków (...).
Czytaj więcej »
Drogi Ministrancie i Lektorze!
Mija powoli kolejny rok szkolny, kończy się czas sprawdzianów, egzaminów i sesji. Zbliża się upragniony i oczekiwany od wielu miesięcy czas zasłużonego odpoczynku i rekreacji. (...).
Czytaj więcej »
Witajcie!
Dziś pierwszy piątek miesiąca, pomyślałem więc, że można porozmawiać o spowiedzi. Czy macie stałego spowiednika? W konfesjonale czeka Jezus Miłosierny, który za pośrednictwem kapłana odpuszcza (...).
Czytaj więcej »
Omawiając znaczenie kielicha w liturgii, moglibyśmy poprzestać na podkreśleniu jego praktycznej roli, a mianowicie jest on potrzebny jako naczynie z winem, które stanie się Krwią Chrystusa. Ewentualnie moglibyśmy (...).
Czytaj więcej »
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Wakacje… Po trudach całego roku szkolnego nareszcie można odpocząć, wybrać się na wycieczkę, spotkać z drugim człowiekiem bądź rozwijać własne zainteresowania. Jest też (...).
Czytaj więcej »
Dawna podmiejska rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, nazywana popularnie Stanisławówką, położona w pobliżu dworca kolejowego i ogrodu ZOO w Grodnie, od kilku lat jest remontowana. (...).
Czytaj więcej »
Polska szkoła w Grodnie nr 36 powstała w roku 1996 za pieniądze Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej”. Wcześniej w czterech szkołach Grodna były jedynie polskie klasy, które zostały (...).
Czytaj więcej »