Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Pierwszy dzień listopada przypomina nam o świętych. Czcimy ich, pamiętając szczególnie o tych, których imiona nie tyle są zapisane w „Martyrologium rzymskim”, co w naszych sercach i pamięci. (...).Woda jako żywioł ma charakter oczyszczający, a także niszczący. Już w Starym Testamencie praktykowano rytualne oczyszczenie wodą, a chrzest udzielany przez św. Jana Chrzciciela przeznaczony był dla grzeszników (...).
Czytaj więcej »
Okres od IV do VIII wieku to epoka, w której wyodrębniają się poszczególne obrządki liturgiczne wschodnie i zachodnie. W naszej prezentacji historii chrztu interesować nas odtąd będzie (...).
Czytaj więcej »
Po omówieniu w poprzednim numerze „Mszy Świętej” początkowych obrzędów związanych z obecnie obowiązującą liturgią chrztu dzieci, od ich przyjęcia po liturgię słowa, teraz należy przyjrzeć się (...).
Czytaj więcej »
Wprowadzenie teologiczne i pastoralne do księgi zawierającej teksty potrzebne do udzielania chrztu zaznacza: „Obrzęd chrztu dzieci został zredagowany w ten sposób, że nie wymaga udziału (...).
Czytaj więcej »
Z własnych obserwacji wiemy, że strój kapłana celebrującego Mszę Świętą nie tylko różni się od stroju mężczyzn, których spotykamy na ulicach, ale występują także (...).
Czytaj więcej »
Eucharystia jest „wielką tajemnicą wiary”, jak głosimy w czasie Mszy Świętej. Ta tajemnica dogłębnie łączy się z naszym życiem chrześcijańskim, zarówno wpisując się w jego systematyczny rozwój, (...).
Czytaj więcej »
Jak się dobrze przygotować na śmierć? Co zrobić, aby na ostatniej prostej nie trafić do piekła? Jak mogę zagwarantować sobie Niebo? Czy będę po śmierci widział Boga? Czy spotkam jeszcze moich bliskich, rodzinę, przyjaciół, (...).
Czytaj więcej »
Stanisław herbu Dąbrowa pochodzi z Rostkowa na Mazowszu. Urodził się 28 grudnia 1550 roku w rodzinie kasztelana zakroczymskiego Jana i Małgorzaty. Uczył się w domu rodzinnym, a w wieku 14 lat razem ze swoim bratem Pawłem został (...).
Czytaj więcej »
Już ponad rok omawiamy poszczególne księgi liturgiczne. Cały ten cykl artykułów rozpoczęliśmy od Mszału rzymskiego, który jest bezpośrednio związany z Sakramentem (...).
Czytaj więcej »
W tradycji Kościoła wspólnota zakonna podejmująca życie według rad ewangelicznych ma swojego przełożonego. W przypadku zgromadzeń męskich określa się go mianem opata (gr. abbas – (...).
Czytaj więcej »
W Najświętszym Sakramencie Eucharystii
„są zawarte prawdziwie, rzeczywiście
i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą
i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa,
a więc cały Chrystus”. (...).
Czytaj więcej »
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
W Watykanie znajduje się największy w Europie i najbardziej znany kościół świata (...).
Czytaj więcej »
Z Romanem Śmigielskich z Danii, przewodniczącym
konkursowego jury, rozmawia Leszek Wątróbski.
To już XI edycja wydarzenia, które służy umacnianiu tożsamości narodowej (...).
Czytaj więcej »