Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jan Miazek
Liturgia chrztu dzieci (2)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2020

Po omówieniu w poprzednim numerze „Mszy Świętej” początkowych obrzędów związanych z obecnie obowiązującą liturgią chrztu dzieci, od ich przyjęcia po liturgię słowa, teraz należy przyjrzeć się właściwym obrzędom udzielenia chrztu świętego, poprzez obrzędy wyjaśniające, aż po zakończenie celebracji chrzcielnej.

 

Liturgia chrztu

Liturgię sakramentu poprzedza przejście do chrzcielnicy, zwykle udaje się do niej celebrans, rodzice i chrzestni. Wiele zależy od tego, gdzie chrzcielnica jest umieszczona, stąd też można udzielić chrztu w innym, dogodniejszym miejscu w kościele. W wypadku chrztu podczas Mszy Świętej obrzęd zwykle ma miejsce w pobliżu ołtarza.

Liturgię chrztu rozpoczyna poświęcenie wody chrzcielnej albo modlitwa dziękczynna nad wodą. W okresie wielkanocnym do chrztu używamy wody poświęconej podczas Wigilii Paschalnej dla ukazania związku chrztu z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Poza okresem wielkanocnym błogosławimy wodę przy każdym chrzcie. Niegdyś wodę poświęconą podczas Wigilii Paschalnej przechowywano w chrzcielnicy dla chrztów w ciągu całego roku, stąd wyjątkowa godność chrzcielnicy.

Rytuał zawiera trzy formuły poświęcenia wody. Pierwsza jest jedną długą modlitwą, wspomina wielkie dzieła Boże związane z wodą, począwszy od unoszenia się Ducha nad wodami przy stworzeniu świata, aż po krew i wodę wypływającą z boku Chrystusa. W drugiej części przywołuje Ducha Świętego, aby teraz dał wodzie moc odrodzenia przyjmującym chrzest. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru