Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
„Być Polakiem” – XI edycja konkursu 2020

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2020

Z Romanem Śmigielskich z Danii, przewodniczącym

konkursowego jury, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

To już XI edycja wydarzenia, które służy umacnianiu tożsamości narodowej dzieci i młodzieży polskiej urodzonej poza granicami Polski i wychowującej się w miejscu zamieszkania…

Przed jedenastu laty, w pierwszej edycji konkursu „Być Polakiem”, tematem wiodącym było „Wspomnienie Solidarności w mojej rodzinie”. Nadesłane wtedy prace konkursowe potwierdziły tezę, że wolność wywalczyliśmy wspólnie: Polacy zamieszkali w Polsce i Polacy rozsiani po całym świecie.

Od zarania dziejów Polacy solidaryzowali się z innymi nacjami, walcząc „o wolność naszą i waszą”, m.in.: król Jan III Sobieski kierował odsieczą wiedeńską; Józef Bem przewodził wojskom węgierskim; Jan M. Czajkowski, znany też jako Sadyk Pasza, walczył u boku Turków; Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski walczyli o wolność Stanów Zjednoczonych; liczni Polacy brali udział w hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936‑1939; Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i mieli decydujący udział w bitwie o Anglię; Polacy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, czy wreszcie Polacy odegrali kluczową rolę w obaleniu komunizmu.

W tym roku uwagę uczestników skierowano na słowo „solidarność”…

...jest to przecież rok jubileuszu 40-lecia rejestracji NSZZ Solidarność. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru