Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marek Nikiel SChr
Komunia Święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2020

Już ponad rok omawiamy poszczególne księgi liturgiczne. Cały ten cykl artykułów rozpoczęliśmy od Mszału rzymskiego, który jest bezpośrednio związany z Sakramentem Eucharystii. Dziś poświęcimy uwagę innej księdze, która również porusza zagadnienia wokół Komunii Świętej. Ten ryt jest zatytułowany: Komunia święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą.

Prezentowany tu ryt jest zdecydowanie cieńszy od ksiąg dotychczas przez nas omawianych. Najprawdopodobniej z tego względu zaniechano umieszczenia nazwy obrzędu na grzebiecie księgi (dotychczas przez nas omawiane posiadały taki napis).

Okładka jest koloru czerwonego z miejscowymi ciemniejszymi przebarwieniami. Przednia strona okładki została zaopatrzona symbolami w podobnym stylu jak inne księgi. W górnym prawym rogu znajduje się wytłoczony złocisty okrąg, w który zostały wpisane elementy związane z ewangelicznym cudem rozmnożenia chleba. Są nimi: podłużne chlebki z krzyżykami i położona na nich ryba. Z kolei w dolnej części okładki umieszczono motyw związany z winem. Składa się on z sześciu gałązek winnego krzewu. Każda z nich została zaopatrzona w kiść winogron i liść (jeśli mamy być precyzyjni, trzeba zaznaczyć, iż pierwsza gałązka zawiera dwa liście, zaś pozostałe po jednym). Zostały one ułożone w jednej linii.

Otwierając księgę, nie znajdujemy żadnych dodatkowych motywów ani zdobień. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru