Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Benedykt Glinkowski
Jak winien być ubrany kapłan podczas sprawowania Eucharystii?

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2020

Z własnych obserwacji wiemy, że strój kapłana celebrującego Mszę Świętą nie tylko różni się od stroju mężczyzn, których spotykamy na ulicach, ale występują także pewne różnice w kroju, a przede wszystkim w kolorze, jaki używany jest przy poszczególnych okazjach. Nie mamy tu na myśli rodzaju czy koloru butów, spodni czy koszuli, bo oczywistym jest, że winny być one schludne, czyste i w stonowanym kolorze, ale zwracamy uwagę na szaty liturgiczne, przeznaczone do liturgii.

Trudno znaleźć jakieś jednoznaczne wytyczne w Kodeksie prawa kanonicznego, który regulując życie Kościoła powszechnego, ze zrozumiałych względów wypowiada się bardzo ogólnie. Z kanonu 929. dowiadujemy się jedynie, że szaty używane przez kapłanów do odprawiania Mszy Świętej, jak również szaty kapłanów i diakonów podczas udzielania Eucharystii, powinny być zgodne z przepisami prawa. Noszenie specjalnego stroju wynika z potrzeby podkreślenia piękna i dostojeństwa publicznego kultu Kościoła, którego szczytem jest Eucharystia. Szczegółowe przepisy w tym względzie można znaleźć w odpowiednich przepisach liturgicznych regulujących sprawy stroju liturgicznego w wymiarze Kościoła powszechnego czy partykularnego (Konferencja Episkopatu).

Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego poucza nas, że szatą liturgiczną dla duchownych jest alba (długa, biała szata liturgiczna), przepasana w biodrach paskiem lub bez paska czy sznura, jeżeli skrojono ją tak, że sama przylega do ciała. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru