Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Powyższe słowa wypowiadam dziś w podwójnym znaczeniu. Po pierwsze, oddaję do rąk Czytelników numer poświęcony obrzędom rozesłania. „Idźcie w pokoju Chrystusa – Bogu niech będą dzięki” – jak wszyscy wiemy, (...). Przeżywając kończący się już liturgiczny czas Narodzenia Pańskiego, pozostajemy w otoczeniu wydarzeń, których bohaterami są Maryja, Jej opiekun Józef, jak też rodzice Jana, nazwanego Chrzcicielem, (...).
Czytaj więcej »
Rozesłanie wiernych w liturgii rzymskiej od początku miało formę zwykłego obwieszczenia, że oto Eucharystia dobiegła końca i zgromadzenie liturgiczne zostaje rozwiązane. Za takim wyraźnym określeniem końca każdego (...).
Czytaj więcej »
Do istoty zgromadzenia liturgicznego należy jego początek i zakończenie, jego zawiązywanie się i rozwiązywanie. Wierni, zebrani na Eucharystii, zawsze byli witani, pozdrawiani i żegnani.
Na pożegnanie (...).
Czytaj więcej »
Właściwie z liturgicznego punktu widzenia można by odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Są to słowa diakona lub kapłana kończące celebrację Eucharystii.
Co oznacza w języku polskim zwrot: (...).
Czytaj więcej »
Królestwo Boże i Kościół – to dwa projekty, których pragnienie realizacji jest wyraźnie widoczne w nauczaniu Jezusa, z tym że kwestia Królestwa Bożego zajmuje w nim najwięcej (...).
Czytaj więcej »
Nieprzypadkowo użyłem języka rosyjskiego, aby zatytułować niniejszy tekst. Tak bowiem najczęściej określa się typ przedstawień Chrystusa, który zamierzam zaprezentować. W języku polskim będzie on brzmiał (...).
Czytaj więcej »
Celebrans jest najważniejszą osobą w sprawowaniu Mszy Świętej nie tylko dlatego, że bez niego nie ma liturgii, ale przede wszystkim dlatego, że sprawuje ją in persona Christi – w osobie Chrystusa (Konstytucja (...).
Czytaj więcej »
Drogi Ministrancie i Lektorze!
Nie tak dawno spotkałem grupkę ministrantów, którzy bardzo sobie wzajemnie zazdrościli. Powodem takich dyferencji jest lęk przed utratą prestiżu i pozycji w grupie. (...).
Czytaj więcej »
Witajcie!
Pytanie, które chcę zadać, należałoby chyba skierować do kapłanów, choć charakter tego forum przekonał mnie o tym, że warto je zadać wszystkim właśnie tutaj. Czy Waszym zdaniem doświadczenie (...).
Czytaj więcej »
Katechizm Kościoła Katolickiego powie, że liturgia jest dziełem Trójcy Świętej. Ojciec jest tym, który przyjmuje uwielbienie składane przez Syna w Duchu Świętym. (...).
Czytaj więcej »
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Na zakończenie każdej Eucharystii można doszukać się analogii do sceny wniebowstąpienia Pana Jezusa opisanej przez św. Mateusza w ostatnim rozdziale Ewangelii. (...).
Czytaj więcej »
Olewsk (ukr. Олевськ) – to niewielkie miasteczko w północnej Ukrainie, w obwodzie żytomierskim, nad rzeką Uborć, założone w XV wieku, liczące dziś około 11 tysięcy (...).
Czytaj więcej »
Ubiegłoroczną nagrodę „Pomerania Nostra” przyznano Polskim Dniom Kultury polenmARkT organizowanym od 1997 roku w niemieckim Geifswaldzie. Ich nazwę wymyślili Karin Ritthaler, Agata Wiśniewska-Schmidt i Mattes (...).
Czytaj więcej »