Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Znamy dobrze to zdanie kończące księgę Pisma Świętego i niejako otwierające Kościół na przyszłość, na czas ostatni – na czas Kościoła… Marana Tha! – znamy, powtarzamy często (...).Bułgarski masyw górski Riła. Schodzimy z głównego szczytu, Musały, gdyż zbliża się burza. Tuż pod szczytem znajdujemy szałas, nawet z „ległami” i tu się (...).
Czytaj więcej »
W rozważaniach dotyczących liturgii Mszy Świętej warto zatrzymać się nad psalmem responsoryjnym, aby przypomnieć jego zasadnicze funkcje w liturgii słowa Bożego, a poprzez to żywiej i świadomiej (...).
Czytaj więcej »
Historia liturgii potwierdza, że wielkie reformy liturgiczne, ich przebieg i skuteczność, w dużej mierze były zależne od jakości wprowadzanych ksiąg. Podobną zależność widać na przykładzie Lekcjonarza (...).
Czytaj więcej »
Istnieje wiele przesłanek, które ujawniają, że czytanie Ewangelii w liturgii posiada szczególną godność. Czyta ją zawsze diakon lub prezbiter albo też sam biskup, gdy nie towarzyszą mu (...).
Czytaj więcej »
Dochodzimy do ostatniego tegorocznego rozważania w cyklu „Duchowość Eucharystyczna”. Oczywiście, tą dzisiejszą myślą nie zostanie ani zamknięta, ani wyczerpana (...).
Czytaj więcej »
ADWENTOWE PROPOZYCJE DLA DZIECI
1) Kochane Dzieci, ważne jest, abyście w czasie Adwentu bardziej pomyślały o sprawieniu radości innym ludziom. Dlatego proponuję, żebyście własnoręcznie zrobiły (...).
Czytaj więcej »
W jaki sposób papież św. Telesfor zawędrował do poznańskich kościołów pokarmelitańskich? Zresztą nie tylko do poznańskich. Jego rzeźbione czy malowane wizerunki spotkać (...).
Czytaj więcej »
W okresie Wielkanocy, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Niedzielę Zesłania Ducha Świętego w liturgii Mszy Świętej przed Alleluja pojawiają się sekwencje. Często są traktowane jako solowe pieśni kantora czy (...).
Czytaj więcej »
Wprowadzenie teologiczno-pastoralne
do Lekcjonarza Mszalnego, wyd. II.
11. „Zasadniczą część liturgii słowa stanowią czytania wzięte z Pisma Świętego oraz śpiewy między czytaniami; (...).
Czytaj więcej »
Drodzy Ministranci i Lektorzy!
Stojąc przed lustrem, codziennie mniej lub bardziej uważnie obserwuję swój wygląd. Jednak dochodzę do wniosku, że jakiekolwiek zmiany łatwo dostrzec tylko wtedy, gdy szyba mojego (...).
Czytaj więcej »
„Zachowanie przez wszystkich uczestników jednolitych postaw ciała jest znakiem jedności członków chrześcijańskiej wspólnoty zgromadzonych (...).
Czytaj więcej »
Zimą nawet kamienie są miękkie od białej pościeli,
czarne nierówne drogi stają się proste i gładkie,
drzewom jakby cieplej pod warstwą puchu,
wszystko (...).
Czytaj więcej »
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkie święta maryjne, jakie mamy w kalendarzu (...).
Czytaj więcej »
Nic nie zapowiadało tego, że początkowo maleńka schola, założona przez młodego ks. Stanisława Gładysza SChr, z czasem przekształci się w profesjonalny zespół wokalny. „Serduszka” (...).
Czytaj więcej »
Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Władysława Warneńczyka w Bułgarii obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Obchody rocznicowe rozpoczęły się na początku maja w Burgas, gdzie (...).
Czytaj więcej »
RADOŚĆ W PANU
Święty Paweł zachęca w Liście do Filipian: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!” (4,4). W trzecią niedzielę Adwentu (...).
Czytaj więcej »
Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego "Hlondianum" od kilku lat przygotowuje na różne święta i okresy roku liturgicznego wielkoformatowe dekoracje do kościołów wykonane na trwałym winylowym materiałe. (...).
Czytaj więcej »