Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Już ponad pół roku prezentujemy na łamach naszego miesięcznika wykład sakramentologii ogólnej. Mam świadomość, że temat nie jest łatwy, ale postanowiliśmy się z nim zmierzyć i w najbardziej przystępny (...).Jak mówi nauczanie Kościoła, wyrażone w soborowej konstytucji Sacrosanctum Concilium i w Katechizmie Kościoła katolickiego, celem sakramentów jest uświęcenie człowieka, budowanie Kościoła (...).
Czytaj więcej »
Skoro w nauczaniu Kościoła katolickiego samo pojęcie sakramentu odnosi się nie tylko do siedmiu świętych czynności liturgicznych, ale także do Chrystusa nazywanego Prasakramentem oraz Kościoła będącego (...).
Czytaj więcej »
Święty Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia (2003) stwierdził, że Kościół otrzymał Najświętszy Sakrament „od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale (...).
Czytaj więcej »
Nowa księga
Pojawienie się nowej księgi należy widzieć na tle rozwoju ksiąg liturgicznych Kościoła. Po okresie improwizacji przychodzi czas tekstów układanych, co prowadzi do powstawania Zbiorów (...).
Czytaj więcej »
Istota znaku sakramentalnego
Najbardziej klasyczna, a jednocześnie chyba najbardziej prosta definicja sakramentów mówi, że „jest to widzialny znak niewidzialnej łaski”. Wyraźnie (...).
Czytaj więcej »
Każda czynność liturgiczna ma wiele wymiarów. Można mówić na przykład o wymiarze duchowym, ludzkim, sakramentalnym, materialnym, werbalnym czy też niewerbalnym. I dlatego (...).
Czytaj więcej »
W świadomości przeciętnego katolika funkcjonuje często jednostronne myślenie o sakramentach: są to czynności, są to znaki, których się udziela, czy też – używając starszego języka – szafuje. (...).
Czytaj więcej »
W zasadzie duchowny – posiadający co najmniej święcenia prezbiteratu i pozostający w łączności z Kościołem – ma prawo w każdym dniu i o każdej godzinie sprawować (...).
Czytaj więcej »
Ewangeliczne motto niniejszego artykułu dobrze wprowadza w jego treść. Skoro Bóg posłał Archanioła Gabriela z misją do Maryi, to znaczy, że przyznaje Jej (...).
Czytaj więcej »
W Eucharystii, podobnie jak w każdym sakramencie, można wyróżnić trzy aspekty bądź też poziomy opisujące jej religijne znaczenie.
Pierwszy to aspekt symboliczny – wyraża go gest (znak) sakramentalny, który (...).
Czytaj więcej »
„Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Amen”.
Te słowa ma zapamiętać i wypowiedzieć każdy kandydat do bierzmowania, (...).
Czytaj więcej »
Maria Goretti urodziła się 16 października 1890 roku w Corinaldo we Włoszech. Jej rodzice, Luigi Goretti i Assunta Carlini, mieli siódemkę dzieci i żyli bardzo skromnie. Luigi zajmował się (...).
Czytaj więcej »
Tym razem uwagę skoncentrujemy wokół Obrzędów sakramentu małżeństwa. Z doświadczenia wiemy, że w przygotowaniu ceremonii ślubnej narzeczeni często stawiają wiele wymagań, które w ich rozumieniu (...).
Czytaj więcej »
Wiatyk (od łac. via – droga) to Komunia Święta pod dwiema lub jedną postacią podawana osobie chorej, będącej w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci. Już pierwsi chrześcijanie określali śmierć jako podróż (...).
Czytaj więcej »
Kolejna część liturgii eucharystycznej nawiązuje do trzeciej czynności wykonanej przez Jezusa Chrystusa przy Ostatniej Wieczerzy. Jezus wziął chleb i wino, błogosławił, łamał i dawał, mówiąc: bierzcie i jedzcie, bierzcie (...).
Czytaj więcej »
Wielu z nas obserwując publiczne eventy, zastanawiało się nad pewnym porządkiem pierwszeństwa, starszeństwa czy uszeregowaniem osób według ważności z uwagi na piastowane stanowisko, funkcje czy wiek. (...).
Czytaj więcej »
Z ks. drem Romanem Raczko, diecezjalnym dyrektorem grodzieńskiego „CARITAS”, rozmawia Leszek Wątróbski.
Jak obecnie, w czasie pandemii, przedstawia się Wasza sytuacja?
Na (...).
Czytaj więcej »