Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 05, maj 2017

Temat numeru:
100. rocznica objawień fatimskich
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Fatima wciąż aktualna
Mija dokładnie 100 lat od pierwszych objawień Matki Bożej w Fatimie. Przy okazji tego jubileuszu można by powiedzieć, że o objawieniach fatimskich wiemy wiele, znamy ich kalendarium, znamy troje widzących – pastuszków (...).
Czytaj więcej »
Ewa Hanter
Fatima – orędzie nadziei na zwycięstwo

Niewiasta obleczona w słońce

i czerwony smok

Jest rok 1917. W Portugalii, która od dawna była krajem katolickim, sprawuje rządy masoneria zdobywszy je 5 października 1910 roku na drodze rewolucji. (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Czapla SAC
Czas, by poważnie potraktować wezwanie Fatimy Trzecia część fatimskiego sekretu

Siostra Łucja na wyraźne polecenie biskupa diecezji Leiria w duchu posłuszeństwa Bogu i Kościołowi 3 stycznia 1944 roku spisała treść trzeciej części fatimskiej tajemnicy. (...).
Czytaj więcej »

ks. Janusz Królikowski
Objawienia maryjne – dzieje i przesłanie

Stulecie objawień fatimskich skłania nas do tego, by jeszcze raz spojrzeć na objawienia maryjne (zamiennie można mówić o zjawieniach się Maryi), które miały miejsce w ciągu wieków, oraz (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Apostolskie powołanie ludu Bożego

Ze wszystkich 21 soborów uznawanych za powszechne w dwutysiącletniej historii Kościoła ostatni z nich – Sobór Watykański II poświęcił najwięcej uwagi temu, czym jest Kościół. Większość (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Matka Boża Różańcowa

W Muzeo Civico w Cingoli, niewielkim, uroczym miasteczku, położonym między Asyżem a Ankoną, przechowywany jest niezwykły obraz Matki Bożej Różańcowej, powstały w 1539 roku. Jego autorem jest Lorenzo Lotto, włoski malarz (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Pieśń o wolności!

Poznając dzieje Narodu Wybranego, jego historię i zwyczaje, widzimy, jak wielkie znaczenie ma muzyka. Pismo Święte ukazuje nam część istniejących wówczas elementów kulturowych wpisanych w tradycje narodu izraelskiego. (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Formacja dziecięcych zespołów liturgicznych (cz. 2)

Króluj nam, Chryste!

Wśród tematów związanych z formacją dziecięcych zespołów liturgicznych jest wprowadzenie w świat znaków w zgromadzeniu liturgicznym. Tu (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Grzechy główne – GNIEW

Wiele nieporozumień wywołuje zestawienie tekstów biblijnych z myślą na temat grzechu w katechizmie. Spróbujmy uporządkować w prosty sposób kilka faktów. Święty Paweł pisząc do wspólnoty w (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (uroczystość)

Wśród wielu różnych tytułów przysługujących Matce Bożej znajduje się także ten, który przypomina o Jej szczególnej obecności w historii naszego narodu – (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
NASZA MAMA JEST KRÓLOWĄ

Katecheza związana z jubileuszem 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

W 1717 roku na Jasnej Górze (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
WILIA w Szczecinie

Zespół Pieśni i Tańca „Wilia” jest obecnie najstarszym polskim zespołem na Litwie. Dwa lata temu obchodził jubileusz 60-lecia. Jego początki sięgają roku 1955, kiedy to z grona studentów Uniwersytetu Wileńskiego (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polacy w Norwegii (cz. 3)

Przemiany „solidarnościowe” w Polsce wywołały w Norwegii szeroki oddźwięk. Towarzyszyły mu zainteresowanie, przejęcie się sprawami polskimi i życzenia pomyślnego rozwoju zdarzeń. W pomoc dla „Solidarności” (...).
Czytaj więcej »