Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Bogusław Grzebień
Pieśń o wolności!

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2017

Poznając dzieje Narodu Wybranego, jego historię i zwyczaje, widzimy, jak wielkie znaczenie ma muzyka. Pismo Święte ukazuje nam część istniejących wówczas elementów kulturowych wpisanych w tradycje narodu izraelskiego. Z tekstów zawartych w Starym Testamencie możemy domyślać się, że muzyka była obecna w wielu ważnych wydarzeniach zarówno tych uroczystych, jak i przeżywanych w codzienności. Mówiąc o muzyce, mamy na myśli nie tylko to, co jest związane z tradycją liturgiczną. Owszem, nasze myśli automatycznie mogą kierować się ku temu, co jest stricte związane z tradycją liturgiczną Narodu Wybranego, z jego odniesieniem do Jahwe. Ale kultura muzyczna to również wszystko, co wiązało się z narodowymi zwyczajami. Teksty znajdujące się na kartach Starego Testamentu mówiące o wydarzeniach muzycznych otwierają przed nami bogactwo używanych instrumentów, tańców czy śpiewów.

W Księdze Rodzaju odnajdujemy opis dziejów potomków Izaaka. Izaak miał żonę Rebekę, siostrę Labana, która była niepłodna. Cała opisana tu historia ukazuje obecność Boga w codziennym życiu człowieka. Izaak modlił się o syna. Bóg wysłuchał jego prośby i obdarował go synami, których Izaak nazwał Ezaw i Jakub. Gdy synowie dorośli, Izaak wysyła Jakuba do Labana, by wziął sobie za żonę jego córkę. 

Jakub po latach spędzonych u swego teścia Labana, widząc zmianę nastawienia do niego, postanawia go potajemnie opuścić, zabierając wszystko, co dzięki swojej służbie zyskał. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru