Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (uroczystość)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2017

Wśród wielu różnych tytułów przysługujących Matce Bożej znajduje się także ten, który przypomina o Jej szczególnej obecności w historii naszego narodu – Królowa Polski. Po raz pierwszy takie określenie Maryi pojawiło się już w drugiej połowie XIV wieku. To przekonanie zostało utwierdzone przez śluby króla Jana Kazimierza, które miały miejsce 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej. Nasz władca słowami: „Ciebie za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram” oddał Królestwo Polskie pod szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny.

Kult Maryi jako Królowej Polski dość szybko został związany z Jej częstochowskim wizerunkiem. W 1717 roku obraz jasnogórski został ukoronowany koronami papieskimi, co niewątpliwie doprowadziło do ugruntowania przymiotu królewskości Matki Zbawiciela.

Cześć dla Maryi jako Królowej Polski nie od razu znalazła swój wyraz w modlitwie liturgicznej. Nie bez znaczenia w tym względzie pozostaje utrata niepodległości przez Polskę. Na ustanowienie oddzielnego obchodu w liturgii trzeba było poczekać.

Staraniem Arcybractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej Korony ze Lwowa pod koniec XIX wieku papież Leon XIII wyraził zgodę na obchodzenie święta patronalnego właśnie ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej Korony w pierwszą niedzielę maja. W 1908 roku wprowadzono święto w całej archidiecezji lwowskiej, a rok później także w przemyskiej. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru