Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 04, kwiecień 2017

Temat numeru:
Triduum Paschalne
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Serce i szczyt roku liturgicznego
Od kilku miesięcy na łamach miesięcznika „Msza Święta” staramy się przybliżać historię i teologiczne treści przeżywania misterium Chrystusa w czasie, czyli mówimy o kształtowaniu się i rozumieniu (...).
Czytaj więcej »
ks. Tomasz Bać
Z dziejów Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne, czyli trzy wielkie dni, w których Kościół wspomina i celebruje przejście Jezusa Chrystusa ze śmierci do życia, stanowią fundament całego chrześcijańskiego roku liturgicznego. Bardzo bogata (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Radosny puls chrześcijańskiego serca, czyli rzecz o Wigilii Paschalnej

Święte Triduum Paschalne jest sercem całego roku liturgicznego. Wspomina ono bowiem najważniejsze wydarzenia zbawcze. Życie Jezusa Chrystusa od momentu wcielenia jest ukierunkowane (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Czapla SAC
Jeśli ludzie me życzenia spełnią! Druga część fatimskiej tajemnicy

Pierwsza część tajemnicy, jak wiemy, dotyczy wizji piekła. Kard. J. Ratzinger w swoim komentarzu dotyczącym fatimskiego sekretu podkreślił: „Przez jedną straszną chwilę (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Maryja – Królowa Apostołów

Wśród licznych kategorii świętych Najświętsza Maryja Panna zajmuje wyjątkową pozycję. Mówimy o Niej „Najświętsza”, gdyż pamiętamy o Jej bezgrzeszności. Nazywamy Ją także Królową. (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Różaniec znakiem odważnej wiary w czasach reformacji

Prawie czterdzieści lat minęło od pokazania w Muzeum Narodowym w Krakowie głośnej i do dzisiaj ważnej wystawy: Polaków portret własny. Bez mała tysiąc portretów naszych rodaków, (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Pieśń o szpadzie – siła czy pycha?

Rozważając tekst mówiący o stworzeniu świata, odczytywaliśmy go jako hymn, który istniał w świątynnej liturgii. To hymn, który mówi o wielkich dziełach dokonanych przez Stwórcę. (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Formacja dziecięcych zespołów liturgicznych

Króluj nam, Chryste!

Po roku formacji kandydackiej przychodzi czas na trzyletnią formację dzieci, które będą wprowadzane w świat znaków występujących w zgromadzeniu liturgicznym (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Grzechy główne – NIEUMIARKOWANIE

Pismo Święte mówi, że tylko gwałtownicy zdobywają królestwo Boże. To znaczy że udaje się to tylko ludziom, którzy mają radykalne podejście do życia i wyborów. Umiar nie polega na minimalizowaniu (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Najświętszej Maryi Panny Bolesnej (wspomnienie)

W okresie Wielkiego Postu niejednokrotnie wybrzmiewa modlitewne wołanie: „I Ty, któraś współcierpiała, Matko Bolesna, przyczyń się za nami”. Cierpienie Maryi zapowiedział już (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
NIEDZIELA – DZIEŃ PAŃSKI, DZIEŃ KOŚCIOŁA

Katecheza o znaczeniu i świętowaniu niedzieli dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

Święty Jan Paweł II w 1998 (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polacy w Bułgarii

W Bułgarii mieszka obecnie kilka tysięcy naszych rodaków. Najwięcej jest ich w Sofii. Wielu z nich należy do Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Władysława Warneńczyka, wielu z nich spotkać też można w katolickiej katedrze (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polacy w Norwegii (cz. 2)

W bitwie o Narvik w 1940 r. walczyła doborowa Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza, która wchodziła w skład alianckiego korpusu ekspedycyjnego, anglo-francuskiego (...).
Czytaj więcej »