Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Dobiega końca Nadzwyczajny Rok Święty – Rok Miłosierdzia. Oficjalne zamknięcie nastąpi w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym czasie słowo „miłosierdzie” i pokrewne odmieniono na całym świecie (...).W kwietniu bieżącego roku został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski tekst Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Będzie on uroczyście wypowiedziany w Krakowie-Łagiewnikach (...).
Czytaj więcej »
Wraz z XXI wiekiem weszliśmy w epokę miłosierdzia. W tym wydarzeniu zasadniczą rolę odegrał i nadal odgrywa papież Franciszek. On to bowiem ogłosił w bulli Misericordiae vultus Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia (...).
Czytaj więcej »
Według słów Chrystusa zapisanych w Ewangelii św. Marka: „Kto uwierzy i chrzest przyjmie, ten będzie zbawiony” (Mk 16,16), nauka chrześcijańska podaje, że akt chrztu jest konieczny do zbawienia. Uczniowie Chrystusa (...).
Czytaj więcej »
Cytat, jak zapewne drogim czytelnikom wiadomo, pochodzi z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian. Apostoł Narodów w niezwykle natchnionych i podniosłych słowach analizuje miłość na tle rozmaitych (...).
Czytaj więcej »
Na rok przed chrztem księcia Mieszka I ziemie polskie odwiedził Ibrahim ibn Jakub, Żyd sefardyjski pochodzący z Tortosy w kalifacie Kordoby. Historycy przypuszczają, że Ibrahim był nie tylko podróżnikiem (...).
Czytaj więcej »
Przeglądając historię powstania i rozwoju instrumentu, jakim są organy, od początku jego pojawienia się w przekazach ustnych czy zapisanych informacjach możemy prześledzić rozwój tego instrumentu. (...).
Czytaj więcej »
Króluj nam, Chryste!
W jednej z piosenek Grzegorz Turnau śpiewa: Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum… Bardzo często powracam do refrenu śpiewanej przez niego piosenki zupełnie z prostego powodu: nie daj się (...).
Czytaj więcej »
Do krótkiego przedstawienia definicji grzechu, jego istoty i rodzaju posłużymy się tekstem wyjętym z Katechizmu, z punktów: 1846-1876. Jeden z nich (1849) przedstawia definicję grzechu, mówiąc, (...).
Czytaj więcej »
Po Soborze Watykańskim II w przestrzeni sakralnej wyeksponowano nie tylko miejsce dla przewodniczącego celebracji liturgicznej, ale również zwrócono uwagę na miejsce przeznaczone (...).
Czytaj więcej »
Katecheza o posłudze diakonatu stałego w Kościele dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Po ponad tysiącu latach nieobecności (...).
Czytaj więcej »
z ks. Grzegorzem Ryngwelskim TChr rozmawia Leszek Wątróbski
Od kiedy i w jakich miejscowościach chrystusowcy pracują we Włoszech?
Obecnie we Włoszech chrystusowcy pracują w Rzymie, (...).
Czytaj więcej »