Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 06, czerwiec 2016

Temat numeru:
Serce Jezusa - Źródło Miłosierdzia
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Serce gorejące miłością miłosierną
Czerwiec każdego roku niezmiennie kieruje nasze myśli ku Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, otwiera naszą religijną gorliwość na Jezusowe Serce, które jest przecież – używając języka teologii – (...).
Czytaj więcej »
ks. Janusz Królikowski
Najświętsze Serce Jezusa – źródło i przejaw miłosierdzia Bożego

„Poprzez Serce Chrystusa ukrzyżowanego Boże miłosierdzie dociera do ludzi” – tak w czasie kanonizacji Faustyny Kowalskiej (30 kwietnia 2000 r.) papież św. Jan Paweł (...).
Czytaj więcej »

ks. Stanisław Haręzga
Logika życia paschalnego

Wraz z chrztem świętym, poprzez osobisty wybór Chrystusa, w ochrzczonym dokonuje się pascha, czyli przejście z grzechu i śmierci do nowego życia. W chrzcie mocą Jezusowej paschy, zanurzając się w Jego śmierć i zmartwychwstanie, (...).
Czytaj więcej »

bp Piotr Wojciech Turzyński
Katechumenat

W II wieku apologeta chrześcijański Justyn pisał: „Ci, którzy uwierzyli w prawdziwość naszej nauki i naszych wypowiedzi, ślubują, że zgodnie z nimi wieść będą życie. Wówczas uczymy ich, jak mają się modlić, jak (...).
Czytaj więcej »

s. Katarzyna Miela, albertynka
Wdzięczny charyzmat

„Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”. To ujmujące powiązanie (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Serce Jezusa, czyli o miłości miłosiernej

W pobożności Kościoła Najświętsze Serce Jezusa zajmuje wyjątkowe miejsce. Czerwiec sprzyja pogłębieniu refleksji nad tym szczególnym wyrazem Bożej miłości i miłosierdzia względem ludzi. Dodatkowym (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Pochwała Rychezy, co uratowała dynastię Piastów

Od chrztu Mieszka I minęło zaledwie 27 lat. Na jednym z najznamienitszych niemieckich dworów przyszła na świat kolejna córka palatyna reńskiego Erenfrieda i Matyldy, której nadano imię (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Piękno rodzi się w szczegółach

Świątynie budowane na przestrzeni wieków były stawiane według konkretnych projektów, perfekcyjnie przygotowanych, opracowanych zgodnie z istniejącymi tajnikami wiedzy dotyczącymi monumentalnych konstrukcji. (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Razem, młodzi przyjaciele…

Króluj nam, Chryste!

Tak mnie jakoś wzięło na wspominki dawnych szkolnych lat. I o dziwo sięgnąłem do lekcji języka polskiego, który był moją piętą achillesową. Romantyzm i Adam Mickiewicz ze swoją (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Święcenia diakonatu

Od samego początku Kościoła oprócz Apostołów, którzy posługę apostolską przez sukcesję przekazywali biskupom oraz starszym, czyli prezbiterom, we wspólnocie istnieje jeszcze jeden stopień święceń, (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
KONFESJONAŁ

W każdej świątyni znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, czyli konfesjonał. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa confiteri, co się tłumaczy „wyznawać”, „spowiadać (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W KRAKOWIE

Katecheza o Światowych Dniach Młodzieży dla klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

W lipcu 2013 roku papież Franciszek spotkał się z młodzieżą (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Maria Kozyrewa ze Starej Zagory

Do Bułgarii trafiłam w nietypowy sposób – opowiada Pani Maria, kiedy z Markiem Soroczyńskim, wiceprzewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Władysława Warneńczyka w Bułgarii, odwiedziłem (...).
Czytaj więcej »