Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Kalendarz liturgiczny przynosi nam we wrześniu wyjątkowe święto, a mianowicie święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Wyjątkowe dlatego, że pozwala nam ono, a może trzeba napisać, że każe nam spojrzeć na (...).W doświadczeniu duchowym chrześcijanina treści religijne stale podlegają naciskowi wydarzeń zewnętrznych. Wiara bowiem rozwija się, ale i blednie w kulturowej czasoprzestrzeni. Jest powiązana z ludzką historią (...).
Czytaj więcej »
Hymny w świecie pogańskim
Źródłem europejskiej tradycji hymnów jako gatunku literackiego, w tym też i tych, jakich po dziś dzień używamy w chrześcijańskiej liturgii, była twórczość (...).
Czytaj więcej »
Codzienna modlitwa Kościoła, nazywana liturgią godzin, wykorzystuje dwa rodzaje tekstów. Pierwszą grupę tworzą teksty zaczerpnięte z Biblii (psalmy, kantyki, czytania), drugą stanowi twórczość religijna, (...).
Czytaj więcej »
Jeden z najbardziej znanych papieży, wielki teolog, mistyk, asceta, liturgista, apologeta, reformator życia kościelnego… – trudno zliczyć wszystkie określenia i zasługi Grzegorza (...).
Czytaj więcej »
Prorok jako jedna z funkcji mesjańskich
Wiara w Syna Bożego – Jezusa Chrystusa odsyła nas, co jest zrozumiałe samo przez się, do starotestamentalnych korzeni. Łaciński tytuł christus jest (...).
Czytaj więcej »
Jordania jawi się dziś jako oaza spokoju na Bliskim Wschodzie. Da się tu żyć – mówią zgodnie chrześcijanie i muzułmanie. Wokół terror, intifady i zbrojne interwencje, a tu – (...).
Czytaj więcej »
Obecnie w ramach naszego cyklu omawiamy tak zwane śpiewy zmienne, określane także mianem proprium missae. Pierwszym spośród nich jest introit, czyli śpiew na wejście. Była o nim mowa w poprzednim numerze „Mszy (...).
Czytaj więcej »
Króluj nam, Chryste!
Czas wakacji, tak przecież upragnionych po zakończeniu roku szkolnego, dobiegł końca… Wielu młodym chłopcom pewnie już w czerwcu, po przyjęciu uroczyście Komunii Świętej przeszła (...).
Czytaj więcej »
Współzawodnictwo jest jedną z dobrych cech człowieka, kiedy rzeczywiście ma na celu dobro i rozwój własny, jak i tych, z którymi stanął w szrankach. (...).
Czytaj więcej »
O święcie Podwyższenia Krzyża Świętego
Dlaczego celebrujemy akt podnoszenia krzyża? Dlaczego święto nosi nazwę Podwyższenia Krzyża, a nie po prostu święto Krzyża? Historia tego święta (...).
Czytaj więcej »
Katecheza dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie (...).
Czytaj więcej »
Z Agnieszką Kościuszko, dyrektorem Instytutu Polskiego w Sofii, rozmawia Leszek Wątróbski.
Czym zajmuje się Instytut Polski w Sofii?
Instytut Polski w Sofii, podobnie jak inne (...).
Czytaj więcej »