Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
"Msza Święta" nr 07-08, lipiec-sierpień 2010
Temat numeru:Prefacja i Druga Modlitwa eucharystyczna
Czy wypada w ogóle mówić o pięknie Boga (w Bogu), czy może raczej tylko o pięknie jako analogicznie ujętej właściwości świata, wytworów ludzkiej aktywności twórczej i ludzkiego (...).
Czytaj więcej »
Po obrzędzie przygotowania darów, od modlitwy zwanej prefacją rozpoczyna się najważniejsza część liturgii Mszy Świętej – Modlitwa eucharystyczna. Jest to modlitwa uwielbienia i dziękczynienia, zanoszona (...).
Czytaj więcej »
Nowe modlitwy eucharystyczne
Liturgia rzymska, która z biegiem czasu stała się liturgią Kościoła zachodniego, przez ponad półtora tysiąca lat w celebracji Mszy Świętej znała tylko jedną modlitwę (...).
Czytaj więcej »
Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata,
bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy…
Chleb i wino od najdawniejszych czasów stanowią symbol obfitości i gościnności. Są wyrazem (...).
Czytaj więcej »
Rzecz o Wykładzie liturgii Kościoła katolickiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego (1858-1941).
Z końcem ubiegłego roku na półkach księgarskich niespodziewanie zagościł I tom słynnego Wykładu (...).
Czytaj więcej »
LIPIEC W LITURGII I POBOŻNOŚCI LUDOWEJ ZWIĄZANY JEST ZE ŚWIĘTEM NAJDROŻSZEJ KRWI CHRYSTUSA
Papież Jan XXIII w liście apostolskim Inde a Primis napisał: „Nabożeństwo (...).
Czytaj więcej »
Moryń to senne, niewielkie miasteczko, położone na wysokim brzegu jeziora Morzycko w powiecie gryfińskim, w Zachodniopomorskiem. Czas się tu zatrzymał. W pobliżu nie przebiega ważna (...).
Czytaj więcej »
Swoje modlitwy przy ołtarzu w pierwszym rzędzie wyśpiewuje kapłan, choć jest to prosty śpiew, można by rzec – raczej podniosłe mówienie, aniżeli właściwe śpiewanie. Nawet prefacja ma zupełnie (...).
Czytaj więcej »
Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego
147. Następnie kapłan rozpoczyna Modlitwę eucharystyczną. Zgodnie z przepisami (por. nr 365) wybiera jedną z modlitw znajdujących się (...).
Czytaj więcej »
Drogi Ministrancie i Lektorze!
Człowiek z natury jest podróżnikiem, lubi poznawać, szukać, odnajdywać. Ktoś powiedział, że jednak najważniejszym poszukiwaniem w życiu jest (...).
Czytaj więcej »
Kolory w liturgii pozostają w służbie skuteczniejszego wyrażania wiary i większej czytelności celebrowanych misteriów. To jest ich główne zadanie. Uzewnętrzniają bowiem duchowe przeżycia (...).
Czytaj więcej »
„Czy czuje ksiądz jeszcze zapach olejów?” – to półżartobliwe pytanie usłyszałem w 2. rocznicę moich święceń kapłańskich, czyli (...).
Czytaj więcej »
Dokądkolwiek Polacy emigrowali i osiedlali się, tam obok polskich stowarzyszeń, miejsc spotkań czy klubów wcześniej czy później powstawał polski kościół. Ten fakt należy (...).
Czytaj więcej »
Bajkał to jezioro tektoniczne w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, nazywane przez miejscowych „błękitnym okiem Syberii” albo „Syberyjskim morzem”. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem (...).
Czytaj więcej »