Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Minął kolejny rok... Dla mnie bardzo szybko, prawie niepostrzeżenie, że aż trudno uwierzyć. Tak wiele się wydarzyło. Właśnie sobie uświadamiam, że minęły już ponad dwa lata mojej redakcyjnej pracy – lata (...).Z ust osób świeckich niejednokrotnie pada pytanie o to, czy i w jaki sposób planowana jest tematyka przepowiadania. Doświadczenie Mszy Świętej niedzielnej pokazuje nam, że w domenie (...).
Czytaj więcej »
Można powiedzieć, że Sobór Watykański II pozwolił słowu Bożemu dojść ponownie w Kościele do słowa. W jednym z jego dokumentów czytamy: „Przez zbawcze bowiem słowo (...).
Czytaj więcej »
W ostatnich latach, zwłaszcza po II Soborze Watykańskim, w homiletyce dokonało się stopniowe przesuwanie akcentów z zainteresowania retoryką (nurt retoryczny) na teologię przepowiadania (nurt teologiczny). (...).
Czytaj więcej »
Właściwie rzecz całą można by zamknąć do zacytowania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (OWMR), którego przekład polski, przyjęty (...).
Czytaj więcej »
Niniejszym artykułem pragniemy zainicjować kolejny cykl pochylania się nad duchowością chrześcijańską, czyli nad tym, co w rzeczywistości stanowi istotę i sens (...).
Czytaj więcej »
NOWY ROK
W dniu, który jest początkiem roku cywilnego śpiewamy hymn: O Stworzycielu Duchu, przyjdź. Duch Święty kieruje myślami i działaniem każdego wiernego w jego osobistym (...).
Czytaj więcej »
W zbiorach Instytutu Courtaulda na Uniwersytecie Londyńskim przechowywany jest osiemnastowieczny szkic przedstawiający św. Tomasza z Akwinu. Dzieło wykonane zostało z niezwykłą oszczędnością (...).
Czytaj więcej »
Barokowe kościoły XVIII wieku oszałamiały ogromem i bogactwem, zachwycały efektownymi malowidłami, a wypełniająca je muzyka, skontrastowana nastrojowo i brzmieniowo, była (...).
Czytaj więcej »
Kodeks Prawa Kanonicznego (1983), kan. 767:
§ 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi (...).
Czytaj więcej »
Drogi Ministrancie i Lektorze!
W sylwestrową noc, gdy wybiła wyczekiwana przez wielu godzina 24.00, rozpoczął się pierwszy dzień stycznia, a jednocześnie Nowy – 2010 Rok! Zawsze u progu (...).
Czytaj więcej »
Kontynuując rozważania o postawach i gestach w liturgii, tym razem uwagę skupimy właśnie na gestach. Przez gesty w liturgii rozumie się naturalne ruchy, szczególnie (...).
Czytaj więcej »
Każdy człowiek podejmując choćby krótką autorefleksję nad swoim życiem, sięga pamięcią do przeszłości. Przypomina sobie wydarzenia, osoby, fakty i chwile, które zapisały (...).
Czytaj więcej »
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
W całym Kościele katolickim nadal obchodzony jest Rok Kapłański. Klimat, który mu (...).
Czytaj więcej »
Polska Szkoła Sobotnia w Burnley jest już pod skrzydłami Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie. Można znaleźć ją na internetowej liście polskich szkół sobotnich PMS.
Decyzję o utworzeniu Polskiej (...).
Czytaj więcej »
Kościół brygidek pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny to najstarsza dziś świątynia Grodna – opowiada ks. Antoni Grendza – tamtejszy rektor. Początkowo, w roku 1642, wybudowano (...).
Czytaj więcej »
ŚWIADECTWO
Jeszcze nie cichną głosy kolęd. Jeszcze choinki cieszą nasze oko swoimi kolorami i blaskiem. Jeszcze anioły (te gipsowe, gliniane, drewniane i wszystkie inne) (...).
Czytaj więcej »
OBJAWIENIE PRAWDY O JEZUSIE
Na niedziele okresu w ciągu roku nie wszystkie czytania biblijne zostały dobrane na zasadzie harmonizacji tematycznej, a jedynie dwa: pierwsze – (...).
Czytaj więcej »