ks. Jan Hadalski SChr
Od redaktora. Świadkowie Miłości.
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2010
Minął kolejny rok... Dla mnie bardzo szybko, prawie niepostrzeżenie, że aż trudno uwierzyć. Tak wiele się wydarzyło. Właśnie sobie uświadamiam, że minęły już ponad dwa lata mojej redakcyjnej pracy – lata fascynujące, pełne nowości, zaskoczeń, a nie ukrywam, że i trudu. Cieszę się, że mogę współpracować ze zgranym i profesjonalnym zespołem w Wydawnictwie, z szerokim gronem Autorów, na których zawsze można liczyć – dziękuję! Także Wam, Drodzy Czytelnicy, których zawsze staram się widzieć, rozumieć Wasze oczekiwania, planując kolejne numery naszego pisma.
Oto znów stajemy na przełomie czasu, znów chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, nie zapominając o naszym „wczoraj”. Rozpoczynamy rok, w którym w szczególny sposób jesteśmy przez Kościół zaproszeni i zachęceni, aby „być świadkami Miłości”
– tej Miłości, która jest Emmanuelem, Bogiem z nami wczoraj, dziś, jutro, zawsze… Trzeba nam „rozmienić na drobne” w naszej codzienności to wielkie, szerokie hasło – zarazem zadanie aktualne i potrzebne dziś może bardziej, niż jeszcze kilka lat temu. Widzimy bowiem, że bycie chrześcijaninem w Europie, w Polsce zaczyna kosztować coraz więcej w przestrzeni publicznej, w sferze kultury, wyboru wartości, modelu rodziny, wychowania i tak dalej. Świadkowie Miłości to my! Chrystus nie ma nikogo innego…
Rok temu na naszych łamach rozpoczęliśmy systematyczny wykład liturgii Mszy Świętej, nadając mu hasło „Rozumieć, aby lepiej uczestniczyć”. Jesteśmy w tym cyklu u końca liturgii słowa i w tym roku będziemy kontynuować to explicatio Missae. Tegoroczna „Msza Święta” zachowa generalnie swój układ i poszczególne działy tematyczne.
Obok wiodącego tematu Czytelnicy znajdą w każdym numerze między innymi niedzielne czytania mszalne z rozważaniem, duszpasterskie podpowiedzi, konspekt katechezy, informacje z życia Polonii. Nadal będziemy też odkrywać sztukę i muzykę sakralną oraz liturgiczne dokumenty Kościoła. Pewnym przeobrażeniom poddany został dział dla Liturgicznej Służby Ołtarza, aby lepiej służył formacji duchowej i liturgicznej ministrantów i lektorów. Wspomnieć również trzeba zamianę cyklu „Duchowość eucharystyczna” na „Duchowość kapłańska”. Wbrew pozorom, będzie to dział zarówno dla duchownych, jak i dla świeckich, wszak Kościół to lud kapłański.
Bieżący numer poświęcony jest rozumieniu homilii we Mszy Świętej. To temat ważny nie tylko dla głoszących słowo Boże kapłanów, ale – obserwując żywe reakcje wiernych na to, co słyszą w kościele – dla wszystkich uczestników liturgii. Prezentujemy więc wypowiedzi księży specjalistów: Andrzeja Draguły, Adama Kalbarczyka, Henryka Sławińskiego i Wojciecha Przeczewskiego. Całość uzupełniają fragmenty dokumentów kościelnych na temat głoszenia homilii.
U progu nowego roku życzę wszystkim Czytelnikom odkrywania Bożej Miłości w swoim życiu i odwagi w byciu świadkiem tej Miłości każdego dnia.
W imię Boże…