Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 03, marzec 2017

Temat numeru:
Wielki Post
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Paschalis sollemnitatis
Z pierwszym dniem marca wkraczamy w liturgiczny okres Wielkiego Postu. Jako katolicy rozpoczynamy go bardzo sugestywnym i symbolicznym obrzędem posypania głów popiołem na znak uświadomienia sobie grzesznej ludzkiej kondycji oraz (...).
Czytaj więcej »
ks. Jan Miazek
Historia okresu Wielkiego Postu

Początki

Wraz z powstaniem w połowie II wieku święta Paschy pojawia się przygotowanie do tej uroczystości. Jedne Kościoły w Galii zachowywały post w Wielki Piątek, inne również w Wielką Sobotę, a niektóre (...).
Czytaj więcej »

ks. Tomasz Bać
Z dziejów liturgii Wielkiego Tygodnia

Obrzędy Triduum Paschalnego i Wielkiego Tygodnia mają ogromną wartość dla poznania początków kultu chrześcijańskiego i jego rozwoju w poszczególnych wiekach, gdyż to właśnie w celebracjach paschalnych (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski SChr
Główne treści listu Kongregacji Kultu Bożego Paschalis sollemnitatis (1988)

Święte Triduum Paschalne to szczyt roku liturgicznego. To jedna uroczystość, trwająca trzy doby, w której celebrujemy misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Czapla SAC
Niewygodna prawda o fundamentach wiary. Pierwsza część fatimskiej tajemnicy

Bardzo często mówiąc o Fatimie, nawiązuje się do treści tak zwanej fatimskiej tajemnicy. Pamiętajmy jednak, iż pod tym określeniem kryje się kwestia trzech części (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Jezus Chrystus – Apostoł Boga Ojca – Apostoł miłości miłosiernej

W rozmowie z Samarytanką Pan Jezus wypowiada znamienne słowa: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło” (J 4,34). Później, (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Żyć i umierać z różańcem w ręku

Na ziemie polskie różaniec trafił stosunkowo szybko. Śląskie księżniczki, często wywodzące się z niemieckich dynastii książęcych czy hrabiowskich domów, przywoziły ze sobą znajomość modlitwy (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Biblijna prehistoria widziana oczami wiary

Biblia jako słowo Boga zawiera przede wszystkim konkretny przekaz dla i o stworzeniu. Rozważając opis stworzenia świata, już w pierwszych słowach widzimy fundamentalną prawdę nie tylko w aspekcie dogmatu wiary, (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Program formacyjny kandydatów (cz. 2)

Króluj nam, Chryste!

Kontynuujemy tematykę podjętą w poprzednim miesiącu. W kolejnych spotkaniach posługujący w czasie liturgii zapoznawani są między innymi z odpowiedziami na wezwania kapłana. Nie (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Grzechy główne – ZAZDROŚĆ

Jak poprzednie trzy grzechy główne, tak i ten – zazdrość ma swoje korzenie w usunięciu Pana Boga z pierwszego miejsca w życiu i szukaniu prawdy o sobie własnymi siłami, albo rozwiązywaniu bolączek życia po (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny (święto)

W Nazarecie Archanioł Gabriel zwiastował Maryi nie tylko, że będzie matką Syna Bożego. Niebieski wysłannik wspomniał także o Elżbiecie: „A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
WEZWANIE DO NAWRÓCENIA W ŚWIETLE OBJAWIEŃ FATIMSKICH

Katecheza o wezwaniu do nawrócenia w objawieniach fatimskich dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

Prawdopodobnie (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polacy w Norwegii (cz. 1)

Zdaniem Elżbiety Later Chodyłowej nikt dokładnie nie wie, ilu Polaków jest obecnie w Norwegii. Jednak wszyscy są zgodni co do jednego – jest ich tam coraz więcej. Polacy już dawno prześcignęli pod tym względem (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Polacy – Węgrom, Węgrzy – Polakom

W 60. rocznicę węgierskiego października 1956 roku w Szczecinie, na Jasnych Błoniach, 9 grudnia ubiegłego roku, odsłonięto pomnik „Chłopca z Pesztu” (dzielnica Budapesztu). Drugi identyczny odsłonięto (...).
Czytaj więcej »