Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Drodzy Czytelnicy, mam nadzieję, że kiedy zajrzycie do tego wstępu, będzie można już podziwiać wspominane w tytule ukwiecone łąki, wychodząc bez skrępowania i lęku przed zagrożeniem zarażenia się koronawirusem. Umajone (...).Tradycyjnie w maju, w wiosennym zachwycie nad pięknem stworzenia śpiewem Litanii loretańskiej wielbimy Boga za dar Najświętszej Maryi Panny. Ona jest Tą, której zacny tegoroczny Jubilat (...).
Czytaj więcej »
W celu znalezienia odpowiedzi na zadane w tytule tego artykułu pytanie warto najpierw odwołać się do samej definicji sakramentu, która w swej klasycznej formie brzmi następująco: „sakrament to (...).
Czytaj więcej »
Ojcowie Kościoła zachęcali wiernych do wypełniania uczynków pokutnych. Święty Jan Chryzostom uczył: „By jednak grzechy, które zostały popełnione po chrzcie, zostały zmazane, wymagają (...).
Czytaj więcej »
Kościół jest przekonany, że „wszystkie sakramenty Nowego Przymierza zostały ustanowione przez Jezusa Chrystusa” (KKK n. 1114). Trzeba tylko pamiętać, że Wcielony Syn Boży zawsze działał w jedności (...).
Czytaj więcej »
Sięgając najpierw do Ewangelii, zauważymy, że właśnie takiego wyboru dokonał sam Chrystus. Teoretycznie mógł użyć innej „materii”, aby ją przemienić w swoje Ciało (...).
Czytaj więcej »
W pamiątce eucharystycznej Jezus przekazuje Apostołom swoje Ciało i swoją Krew, aby Ofiara krzyża – którą On złożył raz na zawsze – stała się ich udziałem, a także udziałem wszystkich ludzi (...).
Czytaj więcej »
Na początku i na końcu Mszy Świętej kapłan pochyla się i całuje ołtarz. Patrząc z boku, widzimy ołtarz, czyli miejsce sprawowania kultu, składania Ofiary Jezusa Chrystusa. Tak naprawdę to jest ten „Ołtarz” – (...).
Czytaj więcej »
Krystyna urodziła się w III wieku we włoskim mieście Volsinium nad jeziorem Bolesna. Była córką Urbana zarządcy miasta Bolseny. Matka należała do szlacheckiej rodziny Anicia. Rodzice byli poganami.
W wieku (...).
Czytaj więcej »
W poprzednim numerze „Mszy Świętej” zakończyliśmy omawianie Obrzędów pokuty. Teraz przyjrzymy się kolejnej księdze liturgicznej, która poświęcona jest sakramentowi bierzmowania. Ryt opisujący sposób (...).
Czytaj więcej »
Msza przy udzielaniu bierzmowania to ostatni formularz mszalny w grupie Mszy przy udzielaniu sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Możliwości wykorzystania formularza doprecyzowano w notach rubrycystycznych. (...).
Czytaj więcej »
Doświadczenie spotkania w Eucharystii z prawdziwym Bogiem przemienia człowieka. Począwszy od pierwszych wieków chrześcijaństwa, wczytując się w teksty mówiące o Eucharystii, widzimy, jak wielkie znaczenie ma świadomość uczestniczenia (...).
Czytaj więcej »
Katecheza w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
18 maja mija 100. rocznica (...).
Czytaj więcej »
Nasz bloczek wizytowy zazwyczaj drukowany jest na gładkim papierze, jeżeli już zdecydujemy się na bardziej ozdobną – chropowatą fakturę papieru, musimy pamiętać, że możemy (...).
Czytaj więcej »
Z Ludmiłą Poliszczuk, sekretarzem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Ostrogskiej, rozmawia Leszek Wątróbski.
W listopadzie ubiegłego roku w Ostrogu świętowano trzy jubileusze…
Tak, były to 25-lecie (...).
Czytaj więcej »