Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 06, czerwiec 2017

Temat numeru:
Pięćdziesiątnica paschalna
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Jedna wielka niedziela
Dwie wielkie klamry spinają okres nazywany w liturgii Pięćdziesiątnicą Paschalną. To czas radości od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. To czas tak wyjątkowy, że od zarania Kościoła przeżywano (...).
Czytaj więcej »
ks. Jan Miazek
Pięćdziesiątnica paschalna. Okres wielkanocny dawniej i dziś

Czas paschalny jest najstarszym okresem roku liturgicznego, tak jak Pascha jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Kościół od początku przeżywał radość ze zmartwychwstania Chrystusa (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Porosło
Anamneza liturgiczna cz. I. Pamięć, która czyni obecnym

U brzegów Morza Czerwonego…

Na zewnątrz było już ciemno, mimo że to długi wiosenny dzień. Prawie wszystko jest przygotowane, mężczyźni zasiedli do stołu, jeszcze tylko kobiety (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Czapla SAC
Dwa orędzia miłosiernego Boga. Fatima i miłosierdzie

Fatima, jak można się niejednokrotnie przekonać, zwykle kojarzy się z przesłaniem Matki Bożej dotyczącym różańca oraz nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Często też wskazuje się (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Apostolskie funkcje świeckich

Nakaz nauczania i udzielania sakramentów otrzymali przede wszystkim Apostołowie. Nosi on miano ostatniego polecenia i kończy Ewangelię św. Mateusza (Mt 28,18-20). Jezusowe polecenie przeszło z Apostołów na ich (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Tajemnica paschalna sercem modlitwy różańcowej

W toruńskiej katedrze pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła przechowywany jest pochodzący z połowy XVII wieku feretron z Dzieciątkiem Jezus. Na służącym do noszenia w procesjach obrazie Jezus rzeczywiście (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Pieśń zwątpienia!

„Od niepamiętnych czasów nomadzi są miłośnikami układów będących źródłem międzyplemiennych więzi. Dzięki nim szczepy uwalniają się od pierwotnej izolacji, kwitnie między nimi wzajemna wymiana i służą (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Procesje liturgiczne

Króluj nam, Chryste!

Zanim przejdziemy do omówienia procesji liturgicznych, dokończmy temat z poprzedniego miesiąca. Mianowicie chodzi o poznanie symboliki kadzidła. Tym bardziej jest on ważny i przydatny w niniejszym (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Grzechy główne – LENISTWO

Czerwcowy odcinek poświęcamy ostatniemu z grzechów głównych – lenistwu. Czas ucieka nieubłaganie, nie możemy więc pozwolić sobie na chwilę „nicnierobienia”. Tak też w biegnącym – czasami (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Matki Kościoła (święto)

Maryję jako Mater Ecclesiae Kościół w Polsce upamiętnia świętem, które obchodzone jest w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W historii niejednokrotnie zwracano uwagę na szczególną (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
EUCHARYSTIA SZCZYTEM KAŻDEJ NIEDZIELI

Katecheza o niedzielnej Eucharystii dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

Według Katechizmu Kościoła katolickiego niedzielna (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Nie zapomniałem i nigdy nie zapomnę o Bułgarii

Z dr. Ryszardem Michalikiem, pierwszym prezesem (1984–1988) i wiceprezesem (1988–1993) Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Władysława Warneńczyka w Bułgarii, rozmawia Leszek (...).
Czytaj więcej »