Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 12, grudzień 2016

Temat numeru:
Adwent
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Misterium Chrystusa w czasie
„Święta Matka Kościół uważa za swój obowiązek obchodzić w czcigodnym wspomnieniu zbawcze dzieło swego Boskiego Oblubieńca przez cały rok w ustalonych dniach. […] Z biegiem roku Kościół odsłania (...).
Czytaj więcej »
ks. Szymon Stułkowski
Nowy rok pastoralny 2016/2017: Idźcie i głoście

Dobiega końca duszpasterska droga odnowy przymierza chrzcielnego, jaką Kościół katolicki w Polsce wybrał na lata 2013-2017. Decyzja Konferencji Episkopatu Polski (KEP), by ukierunkować działania (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Misterium czasu w liturgii

Wigilia Paschalna dzięki bogactwu tworzących ją obrzędów należy do najbardziej uroczystych celebracji w całym roku liturgicznym. Jej początek wyznaczają obrzędy liturgii światła. Celebrans po poświęceniu ognia, (...).
Czytaj więcej »

ks. Radosław Błaszczyk SDB
Kształtowanie się roku liturgicznego w Kościele katolickim

Od zarania dziejów świętowanie jest wpisane w ludzką egzystencję. Ono pomaga przeżyć odświętność zdecydowanie odmienną od codzienności. W każdej kulturze spotykamy się ze świętowaniem. (...).
Czytaj więcej »

ks. Teodor Puszcz SChr
Adwent – oczekiwanie na przyjście Pana

Nie ulega wątpliwości, że największym świętem chrześcijaństwa jest uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Od samych początków Kościół przygotowywał się do niego przez czterdzieści dni (Quadragesima), (...).
Czytaj więcej »

ks. Krzysztof Filipowicz
Bóg powołuje człowieka

Przez powołanie rozumie się skłonność do życia w określonym stanie, wykonywanie jakiejś funkcji lub zawodu. Słowo to posiada w dużej mierze zabarwienie religijne. W chrześcijaństwie oznacza dialog, jaki toczy się w wolności (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Różany wieniec Najświętszej Dziewicy

Codziennie odmawiajcie różaniec – prosiła Najświętsza Maryja Panna Łucję, Franciszka i Hiacyntę podczas objawień w Fatimie w 1917 roku. W innych objawieniach, często ze łzami w oczach, Maryja formułowała (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Imię – mówi wszystko!

„Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3,1). Mija rok od ukazania się w dziale Musica Sacra pierwszej części rozważań na temat jednego z piękniejszych instrumentów, (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Trzyletnia szkoła Chrystusa

Króluj nam, Chryste!

Wzorem, jaki dał nam Pan Jezus w ramach trzyletniej szkoły dla swoich uczniow, jest również szkoła wzrastania i dojrzewania do pełnienia posługi liturgicznej, która będzie uwzględniała (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Grzechy główne – PYCHA

Jak nas uczy Katechizm Kościoła katolickiego w numerze 1865., grzech się rozprzestrzenia, zatem jego popełnianie rodzi kolejne grzechy. Tak więc powtarzanie tych samych grzechów rodzi wadę (KKK 1876). Te z kolei „można (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Krzyż

Jednym z istotnych elementów, który umieszcza się w przestrzeni celebrowania liturgii, jest krzyż. Pamiętamy, że najpierw był on narzędziem haniebnej śmierci, którą Rzymianie karali największych przestępców. Po śmierci (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
OCZEKUJEMY PRZYJŚCIA CHRYSTUSA

Katecheza o Adwencie dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

Ktoś słusznie zauważył, że nie możemy patrzeć prosto w słońce, (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
„Heliosis” z Syberii

Zespół i orkiestra „Heliosis” z Krasnojarska na Syberii już kolejny raz koncertował w Polsce. Przyjechał tu dzięki inicjatywie i ogromnemu wsparciu ze strony bliskiego przyjaciela i „anioła stróża” (...).
Czytaj więcej »