Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
W tym miesiącu wkraczamy w szczególny czas, jakim jest Pascha Pana. Jesteśmy zaproszeni do przejścia od starego do nowego człowieka (zob. Ef 4,22-24). Kierunek tej zmiany i sposób jej dokonania wskazuje niezaprzeczalnie Ten, (...).Chrystus – Szafarz
Jezus Chrystus jest głównym szafarzem sakramentów i od Niego zależą wszyscy inni szafarze. Chociaż Chrystus nie wykonuje obrzędu sakramentalnego, to jednak On chrzci, bierzmuje, wyświęca (...).
Czytaj więcej »
W Katechizmie Kościoła katolickiego czytamy: „Chrystus oznacza i urzeczywistnia w liturgii Kościoła przede wszystkim swoje Misterium Paschalne. W czasie ziemskiego życia Jezus zapowiadał Misterium Paschalne (...).
Czytaj więcej »
Sakramenty jako rzeczywistość, w której „sprawy Boskie łączą się ze sprawami ludzkimi” (por. hymn Exultet Wigilii Paschalnej), są niezawodnym środkiem do komunikacji ze światem niewidzialnym, (...).
Czytaj więcej »
Pan Jezus zachęcał swoich słuchaczy, aby byli doskonali, jak doskonały jest Ojciec Niebieski (por. Mt 5,48). Z całą pewnością wszyscy, którzy uwierzyli w Jezusa, pragnęli trwać wiernie w Jego nauce i wypełniać ją w swoim życiu. (...).
Czytaj więcej »
Biorąc pod uwagę ważność sakramentów w życiu Kościoła, nie ma wątpliwości, że konieczne jest spełnienie określonych wymogów, by móc je przyjąć. (...).
Czytaj więcej »
Rozważając tajemnicę Eucharystii oraz jej znaczenie dla Kościoła i dla każdego wierzącego, nie możemy nie podjąć zagadnienia przeistoczenia (transsubstantiatio), czyli cudownej i jedynej przemiany chleba i wina (...).
Czytaj więcej »
Gdy słyszymy o spotkaniu twarzą w twarz z diabłem, to najczęściej przychodzą na myśl egzorcyzmy. Jest to właściwe skojarzenie. Rzeczywiście tak jest, że podczas rytuału egzorcyzmów sprawowanych w uroczysty (...).
Czytaj więcej »
W tym artykule pragnę przedstawić sylwetkę Pankracego – świętego nastolatka, który oddał swoje życie dla Chrystusa na początku IV wieku.
Ten Święty urodził się około 286 roku, (...).
Czytaj więcej »
W marcowym numerze „Mszy Świętej” rozpoczęliśmy omawianie Obrzędów pokuty. Pochyliliśmy się nad ogólnym podziałem rytu i przyjrzeliśmy się zagadnieniom poruszonym we wprowadzeniu. Dodatkowo zapoznaliśmy (...).
Czytaj więcej »
W grupie formularzy Mszy obrzędowych w Mszale rzymskim zatytułowanej „Msze przy udzielaniu sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego” na trzecim, przedostatnim miejscu zamieszczono teksty Mszy przy udzielaniu (...).
Czytaj więcej »
„Podczas ofiarowania darów przedstawiciele świeckiej wspólnoty wierzących przynoszą chleb i wino oraz inne dary, zebrane podczas kolekty. Są to dary Boże, które oddaje się z powrotem Bogu. Dary chleba (...).
Czytaj więcej »
Katecheza o religijnym sensie postu dla starszej młodzieży szkół podstawowych
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Przeżywamy Wielki Post, czyli czas szczególnego udziału w tajemnicy męki (...).
Czytaj więcej »
Jednym z elementów konwenansu o charakterze informacyjnym w świecie biznesu i klasycznej etykiety jest wymiana wizytówek. Wizytówka, karta wizytowa czy bilet wizytowy służą do (...).
Czytaj więcej »
Z ks. Leszkiem Kryżą SChr, Dyrektorem Zespołu, rozmawia Leszek Wątróbski.
W styczniu ubiegłego roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie obchodził swoje 30-lecie…
Trzydzieści (...).
Czytaj więcej »