Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Pascha Pana i nasza

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2020

W tym miesiącu wkraczamy w szczególny czas, jakim jest Pascha Pana. Jesteśmy zaproszeni do przejścia od starego do nowego człowieka (zob. Ef 4,22-24). Kierunek tej zmiany i sposób jej dokonania wskazuje niezaprzeczalnie Ten, który sam przeszedł od śmierci do życia. Także i my „umieramy dla doczesności, aby żyć niejako wiecznie w Chrystusie zmartwychwstałym” (zob. ks. M. Skierkowski, „Sakramenty uobecnieniem Misterium Paschalnego”, s. 4-6).

Dla nas dzisiaj tą najważniejszą przemianą jest przemiana eucharystyczna. Z tego, co codzienne i powszednie, rodzi się to, co wieczne – sam Bóg. Skuteczności słów wypowiadanych podczas konsekracji nie można porównać z jakimikolwiek innymi. One są wyjątkowe i jedyne, umożliwiające nam pełny udział w zmartwychwstaniu Jezusa. To Jezus „spłacił za nas dług Adama i krwią serdeczną zmazał dłużny zapis starodawnej winy” (Orędzie wielkanocne „Exultet”).

Zachęcam Was, Drodzy Czytelnicy, do żywego uczestnictwa w liturgii całego Triduum Paschalnego. Jest to wydarzenie bogate w znaki, ale przede wszystkim w łaski. Wszystkich angażujących się w celebracje poszczególnych momentów proszę o jak najbardziej staranne przygotowanie tego najświętszego czasu. Drodzy Księża Proboszczowie, Duszpasterze, nie rezygnujcie, proszę, z „długich” czytań, nie pomijajcie niektórych. Często pojawia się takie wytłumaczenie-wytrych, że to „z racji duszpasterskich”. Takie święta są raz w roku, taka noc jest jedna, a radość ze zmartwychwstania Pana nie ma sobie równych!

Wszystkim Czytelnikom na ten czas przygotowań do obchodzenia Paschy życzę odwagi w walce o łaskę, zarówno tę w sakramencie pokuty i pojednania, jak i tę z otwartego przeżywania świętych tajemnic. Choć ciągle wyczekujemy spektakularnych wydarzeń, to dokonane w zupełnej pokorze zmartwychwstanie Pana Jezusa wzywa nas, abyśmy każdą chwilę życia – otrzymaną od Pana dziejów – czynili nadzwyczajną. Abyśmy tam, gdzie na skutek grzechu panoszy się śmierć, dali możliwość, by Chrystus przywrócił wszystko do nowego życia.

Błogosławionej Paschy 2020!

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru