Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
"Msza Święta" nr 06, czerwiec 2019
Temat numeru:Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Uroczystość Bożego Ciała wiąże się nierozerwalnie z procesją eucharystyczną, która ma szczególne znaczenie duchowe w życiu każdej parafii. Procesja Bożego Ciała posiada długie dzieje, dlatego warto poznać genezę (...).
Czytaj więcej »
Duchu, który rozdzielasz każdemu charyzmaty,
Duchu mądrości i wiedzy, Miłośniku ludzi,
Ty, który napełniasz proroków, posyłasz Apostołów,
Umacniasz męczenników, dajesz natchnienie (...).
Czytaj więcej »
Do poszukiwania odpowiedzi na postawione w tytule pytanie skłania obraz Jacka Malczewskiego z 1903 roku zatytułowany Hamlet Polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego. Autor nadaje swojemu dziełu wyszukaną formę, nawiązującą do średniowiecznego (...).
Czytaj więcej »
„Ojciec przykazał nam naśladować Słowo nie dlatego, że potrzebna Mu jest nasza pomoc, ale aby nam zapewnić zbawienie. Bo iść za Zbawicielem, to mieć udział w Jego zbawieniu, podobnie, kiedy idzie się za światłem, ma się (...).
Czytaj więcej »
Kiedy myślimy o księgach używanych w liturgii, bez wątpienia od razu na myśl przychodzi nam Pismo Święte. Zauważmy więc, że w pierwszej kolejności nie wymienia się jakichś opracowań wykorzystywanych podczas celebracji, a (...).
Czytaj więcej »
Stwierdzenie, że „jedyną Biblią, jaką przeczytają ludzie, może być twoje życie”, zmotywowało mnie do tego, by napisać kilka zdań o dawaniu świadectwa. Rzeczywiście, nie zawsze jest tak, że obracam (...).
Czytaj więcej »
Chwał Syjonie, Zbawiciela (łac. Lauda Sion Salvatorem) to sekwencja mszalna na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Lauda Sion jest poetyckim hymnem o tajemnicy Eucharystii. (...).
Czytaj więcej »
Katecheza o Eucharystii dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych
Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Najprostsza definicja sakramentów Kościoła (...).
Czytaj więcej »
Istnieją udokumentowane informacje, że polscy oficerowie brali udział w I powstaniu serbskim (1804‑1813). W drugiej połowie XIX wieku, a szczególnie po upadku powstania styczniowego, do Serbii przybyło także (...).
Czytaj więcej »