Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do archiwum

Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"

"Msza Święta" nr 01, styczeń 2018

Temat numeru:
Objawienie Pańskie
W celu zakupu tego numeru skontaktuj się z Wydawnictwem
ks. Jan Hadalski SChr
Epifaneia – Objawienie się
Greckie słowo „Epifaneia” oznacza „zjawienie się”, „objawienie się”, „odsłonięcie”. W języku teologicznym jest stosowane dla określenia działania Boga, który w sposób (...).
Czytaj więcej »
ks. Józef Naumowicz
Jakie „objawienie” świętujemy 6 stycznia?

Święto, które przypada w liturgii 6 stycznia, gdy tylko powstało na początku IV wieku, nosiło grecką nazwę „Epifania”. W tradycji rzymskiej ostatecznie przyjęło określenie „Objawienie (...).
Czytaj więcej »

ks. Teodor Puszcz SChr
Trzech Króli

Perykopa ewangelijna, która stanowi krótkie opowiadanie Mateusza o pokłonie magów ze Wschodu (Mt 2,1-12), już w II wieku była interpretowana jako wypełnienie starotestamentowych proroctw Izajasza (Iz 60,1-6) oraz Balaama (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Kozioł SChr
„Pełnimy służbę dla Ojczyzny”

W bieżącym roku przypada 120. rocznica urodzin Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego SChr (17 lutego 1898). Również rozpoczęty rok będzie stał pod znakiem uroczystości państwowych, związanych z 100. rocznicą (...).
Czytaj więcej »

ks. Janusz Królikowski
Światło Boże

Sekwencja o Duchu Świętym rozpoczyna się jakby zaproszeniem skierowanym do Parakleta: „Przybądź – przyjdź – veni”, czyli tak samo, jak słynny hymen Veni Creator Spiritus, ułożony trzy wieki wcześniej przez mnicha (...).
Czytaj więcej »

ks. Jarosław Staszewski SChr
Tchnienie

W latach 1308-1311 włoski malarz Duccio di Buoninsegno stworzył dla katedry w Sienie arcydzieło wszechczasów. Słynna Maestà zdobi dzisiaj katedralne muzeum. Monumentalny poliptyk ukazuje zasiadającą na tronie Madonnę z Dzieciątkiem (...).
Czytaj więcej »

ks. Bogusław Grzebień
Cantare amantis est! Śpiewanie to sprawa miłości! Wprowadzenie

W Kościele zakończył się czteroletni program duszpasterski nawiązujący do sakramentu inicjacji chrześcijańskiej, jakim jest chrzest święty. Przeżywanie tajemnicy chrztu świętego miało (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Formacja posługujących przy darach ofiarnych: naczynia liturgiczne

Temat procesji zamknął kolejny rok formacji. Po rekolekcjach, o których mówiliśmy w poprzednim numerze „Mszy Świętej”, rozpoczynamy nową tematykę dotyczącą (...).
Czytaj więcej »

ks. Marcin Stefanik SChr
Dar męstwa

Doskonale zdajemy sobie sprawę z natury i możliwości człowieka. Jak okazało się już w raju, jesteśmy słabymi stworzeniami. W naszym funkcjonowaniu nieustannie potrzebujemy Bożego wsparcia. Niezaprzeczalnie narzędziem, w które Pan (...).
Czytaj więcej »

ks. Łukasz Szczeblewski
Nawrócenie św. Pawła – nietypowe święto…

Kościół w liturgii upamiętnia najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia (np. przyjście na świat Syna Bożego czy Jego zmartwychwstanie). Ponadto wspomina tych, którzy mają udział w zbawczym (...).
Czytaj więcej »

Liliana Florek
SIGNUM TEMPORIS – ZNAKI CZASU

Katecheza o Objawieniu Pańskim dla młodzieży z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

W Ewangelii św. Mateusza Pan Jezus wzywa, abyśmy starali (...).
Czytaj więcej »

Leszek Wątróbski
Naszym zadaniem jest tworzenie atrakcyjnej szkoły polskiej

Z Józefem Kwiatkowskim, prezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Kieruje Pan Stowarzyszeniem (...).
Czytaj więcej »