Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
"Msza Święta" nr 10, październik 2011
Temat numeru:Obrzędy Komunii Świętej c.d.
65 lat temu, w niedzielę, 8 września 1946 roku, na Jasnej Górze pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda z udziałem (...).
Czytaj więcej »
Co to jest Komunia duchowa i jej praktykowanie?
Duch Święty jest w człowieku sprawcą rozwoju duchowego i pobożnych pragnień. To On poucza, że współpraca z łaską Bożą wymaga pokory, cierpliwości (...).
Czytaj więcej »
Liturgia eucharystyczna, a w niej obrzędy Komunii Świętej, zwane potocznie „Komunią”, stanowią obok liturgii słowa jeden z dwóch zasadniczych elementów Mszy Świętej, które istniały od (...).
Czytaj więcej »
Matka Bożego Syna cieszyła się pełnią jedności i komunii z Bogiem w sposób wyjątkowy. Maryja, jak uczy Kościół, nie znała skutków grzechu prarodziców i trwała w nieprzerwanej przyjaźni (...).
Czytaj więcej »
O Głogowie mogę pisać w nieskończoność. Nie tylko dlatego, że to moje rodzinne miasto, ale przede wszystkim dlatego, że warto. Ufam, że jeszcze nie raz przemycę jakieś głogowskie (...).
Czytaj więcej »
Motyw Matki Bożej Królowej w polskiej pieśni religijnej pojawia się nader często. Chętnie odwołujemy się w naszej pobożności do Jasnogórskiej Królowej, Królowej Korony Polskiej, Królowej (...).
Czytaj więcej »
197. Różaniec lub Psałterz Maryi to jedna z najwspanialszych modlitw do Matki Pana. Dlatego „Namiestnicy Chrystusowi (...).
Czytaj więcej »
Do pewnej zagrody rolnik przyniósł małe kurczątko, które znalazł przy drodze, wracając do domu. Pisklę rozwijało się z innymi kurczakami, jedząc i pijąc, jak inne zwierzęta. Po kilku miesiącach znaleziony (...).
Czytaj więcej »
Łukasz napisał na Forum Ministrantów i Lektorów:
Witam! Macie może jakieś ulubione fragmenty Pisma Świętego? Może jakieś do was szczególnie przemawiają? Ja (...).
Czytaj więcej »
Jedną z najbardziej niezwykłych szat liturgicznych jest paliusz. Niezwykłą, ponieważ jest on stosunkowo najmniej znany, nie każdy biskup może go nosić, a nade wszystko w tym znaku tkwi niesamowita głębia. Na jego symbolikę zwrócił (...).
Czytaj więcej »
W dzisiejszych czasach świat duchowy związany z przeżyciami religijnymi został zepchnięty na (...).
Czytaj więcej »
Z ks. Leszkiem Kryżą SChr, proboszczem polskiej parafii personalnej w Budapeszcie (w latach 2003-2011), rozmawia Leszek Wątróbski.
Do Budapesztu przyjechał Ksiądz w lipcu 2003 r.
W polskiej (...).
Czytaj więcej »