Numer archiwalny miesięcznika "Msza Święta"
Po styczniowym wprowadzeniu w tematykę głębszego rozumienia Mszy Świętej w bieżącym numerze podejmujemy kluczowe zagadnienie, jakim jest ofiarniczy charakter Eucharystii. Nauczanie Kościoła w tej materii (...).O życiu zakonnym dzisiaj z Przełożonym Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Tomaszem Sielickim, rozmawia ks. Jan Hadalski SChr.
Jan Paweł II wybrał święto Ofiarowania Pana Jezusa (...).
Czytaj więcej »
Przez słowo ofiara (łacińskie sacrificium pochodzi od sacrum facere, czyli czynić coś świętego) należy rozumieć poświęcenie jakiejś osoby lub rzeczy bóstwu. Tym samym oznacza to wyłączenie jej z powszechnego (...).
Czytaj więcej »
Kościół słowami Konstytucji o liturgii świętej zachęca, aby wierni „kształtowani przez słowo Boże, posilali się przy stole Ciała Pańskiego i składali Bogu dzięki, a ofiarując (...).
Czytaj więcej »
Rytualne przesłanie starotestamentalnych ofiar
Jeśli podejmuje się próbę określenia istoty ofiar starotestamentalnych, najlepiej i najtrafniej można to wyrazić przy pomocy pojęcia: „dar dla Boga”. (...).
Czytaj więcej »
Nowa eucharystyczna obecność
Św. Jan Ewangelista ukazuje Ostatnią Wieczerzę jako ucztę miłości. Wiedząc, że nadeszła godzina przejścia z tego świata do Ojca, Chrystus zgromadził (...).
Czytaj więcej »
Powszechnie znany jest tytuł książki Tomasza Mertona, który w tłumaczeniu stał się jakby swoistego rodzaju przysłowiem: Nikt nie jest samotną wyspą. Do istoty osoby należy jej relacyjność wobec innych. Osoba (...).
Czytaj więcej »
FILOZOFIA CZASU
„Przepraszam cię, ale spieszę się! Nie mam teraz czasu – później porozmawiamy”. Najczęściej tak to wygląda. Nie mamy czasu ani dla siebie, ani dla (...).
Czytaj więcej »
Pamiętam, jak głęboko wciśnięty w kinowy fotel oglądałem Pasję w reżyserii Mela Gibsona. Pamiętam widzów, którzy w absolutnym milczeniu wychodzili z kina po skończonej projekcji… Jak się (...).
Czytaj więcej »
Edykt mediolański cesarza Konstantyna w 313 roku proklamował swobodę religii chrześcijańskiej. Po latach prześladowań rozpoczęła się chrystianizacja Imperium Rzymskiego, budowa kościołów, zakładanie (...).
Czytaj więcej »
Sobór Trydencki, Sesja XXII (1562 r.), Nauka o Najświętszej Ofierze Mszy Świętej:
Rozdział I: Ten przeto Bóg i Pan nasz – mimo że dla dokonania ich wiekuistego odkupienia miał (...).
Czytaj więcej »
W dniu 15 września 2008 roku Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, założone przez Sługę Bożego ojca Ignacego Posadzego, rozpoczęło swój Rok Jubileuszowy. Daty graniczne Jubileuszu wyznacza (...).
Czytaj więcej »