ks. Piotr Ostański, Poznań
Losy potomków Abrahama (cz. 2)
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, styczeń - luty - marzec 2025
Żydzi szukali nowej ojczyzny przede wszystkim w Europie. Znaleźli ją w Hiszpanii, która w X wieku była pod panowaniem islamu, tolerancyjnego dla religii żydowskiej. Żydzi piastowali w Hiszpanii wysokie stanowiska, byli lekarzami, nauczycielami i bankierami.
Wraz z upadkiem islamu na Półwyspie Iberyjskim skończyły się dobre czasy dla Żydów. Pod rządami katolickich królów Hiszpanii Żydzi utracili swoje przywileje i wysokie pozycje. Byli też coraz częściej nietolerowani i prześladowani, zwłaszcza przez motłoch potępiający ich za udział w śmierci Chrystusa. W miastach Żydzi mogli mieszkać tylko na wyznaczonym obszarze, nazywanym gettem; nie mogli swobodnie się poruszać i musieli nosić żydowskie „identyfikatory”.
W XIII i XIV wieku niektórzy monarchowie europejscy skonfiskowali majątki żydowskie i wyrzucili ich ze swoich krajów. Tak zrobił na przykład król Anglii Edward I w 1290 roku. W jego ślady poszedł król Francji Karol VI w 1394 roku, kończąc średniowieczną historię Żydów we Francji. (...)