Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Bać, Rzeszów
Muzyka liturgiczna i jej odnowa według Konstytucji Sacrosanctum Concilium (KL 112-121)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, październik- listopad - grudzień 2024

Rozdział VI Konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium ojcowie soborowi poświęcili muzyce w liturgii. Jest to bardzo ważna kwestia, która dotyka zarówno celebracji i jej piękna, jak i uczestnictwa wiernych.

Piękno, chociaż – jak napisał Benedykt XVI – jest elementem wewnętrznej struktury każdej liturgii, to jednak w dużej mierze zależy od wrażliwości, mądrości, otwartości i formacji człowieka, który w liturgii uczestniczy i o nią dba. Dlatego właśnie muzyka ma tak wielkie znaczenie w liturgii i troska o nią jest bardzo ważnym elementem duszpasterstwa.

Rozdział o muzyce liturgicznej składa się z dziesięciu krótkich artykułów. Rozpoczyna go artykuł wstępny, ukazujący naturę muzyki i śpiewu w celebracji (KL 112), po którym ojcowie dotykają kilku kwestii szczegółowych. Pierwsza z nich – to muzyka jako element ukazujący uroczysty charakter celebracji oraz wskazujący na czynne uczestnictwo wiernych (KL 113-114), a kolejne obejmują: formację muzyczną kapłanów i świeckich (KL 114); różne rodzaje śpiewu liturgicznego ze szczególnym znaczeniem chorału gregoriańskiego (KL 115-118); zagadnienie muzyki i śpiewu liturgicznego w krajach misyjnych (KL 119); fundamentalną rolę organów w liturgii wraz z miejscem dla innych instrumentów muzycznych (KL 120) oraz powołanie kompozytorów i artystów tworzących muzykę liturgiczną (KL 121). (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru