Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Krystian Sammler, duszpasterz archidiecezjalny nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Kuria Metropolitarna w Poznaniu
Najczęściej stawiane pytania

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, lipiec - sierpień - wrzesień 2022

W kolejnym artykule dotyczącym funkcji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w Kościele katolickim pragnę przywołać kilka pytań, które są właściwie nieustannie stawiane zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników ich posługi, a które dla czytelników niniejszego tekstu mogą być dobrym vademecum i pewną próbą podsumowania naszych rozważań nad nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej i ich posługiwaniem w parafiach.

1. Czy to prawda, że funkcja nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej jest wymysłem źle zrealizowanych postulatów odnowy liturgicznej Soboru Watykańskiego II?

Z całą pewnością należy stwierdzić, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest negatywna. Sobór Watykański II, odczytując znaki czasu, powrócił do praktyki pierwszego Kościoła. Z dostępnych opracowań historycznych wiemy, że gromadzący się na Eucharystii pierwsi chrześcijanie zabierali do domów kawałki konsekrowanego Chleba, który spożywali wówczas, gdy nie sprawowano Eucharystii. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru