Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Piotr Ostański, Poznań
Biblijna wiosna w Kościele (cd.)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, kwiecień - maj - czerwiec 2022

Następcą papieża Piusa XII został Jan XXIII. Jednym z głównych priorytetów swojego pontyfikatu uczynił on przybliżanie Pisma Świętego wiernym.

Kiedy Jan XXIII jako biskup Rzymu obejmował katedrę rzymską – bazylikę laterańską, wspomniał o dwóch rzeczach, które miały odtąd streszczać całą jego posługę: o kielichu i księdze, czyli o liturgii i Piśmie Świętym: „Czujemy obowiązek rozbudzania wszędzie i przy pomocy ciągłej akcji entuzjazmu dla różnych sposobów rozpowszechniania Księgi Bożej… Pierwszym obowiązkiem kapłaństwa katolickiego jest przekazywać naukę obu Testamentów i sprawiać, aby przenikała dusze”.

Kiedy Jan XXIII jako biskup Rzymu obejmował katedrę rzymską – bazylikę laterańską, wspomniał o dwóch rzeczach, które miały odtąd streszczać całą jego posługę: o kielichu i księdze, czyli o liturgii i Piśmie Świętym: „Czujemy obowiązek rozbudzania wszędzie i przy pomocy ciągłej akcji entuzjazmu dla różnych sposobów rozpowszechniania Księgi Bożej… Pierwszym obowiązkiem kapłaństwa katolickiego jest przekazywać naukę obu Testamentów i sprawiać, aby przenikała dusze”. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru