Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Mikulak SChr, Poznań
Lauda Sion Salvatorem…

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2021

„Lauda Sion Salvatorem, lauda ducem et pastorem in hymnis et canticis (Chwal, Syjonie, Zbawiciela, chwal hymnami wśród wesela Wodza i Pasterza rzesz)”. Ta eucharystyczna pieśń, dokładnie sekwencja na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, której autorstwo przypisywane jest św. Tomaszowi z Akwinu towarzyszy nam od początku tego roku liturgicznego w odkrywaniu jego duszpasterskiego hasła. Autor całego cyklu, ks. Janusz Królikowski przywołuje kolejne zwrotki hymnu, w ten sposób ukazuje i rozwija to, co zawiera duszpasterski program Kościoła w Polsce, aby pomóc w lepszym i głębszym przeżywaniu tajemnicy Eucharystii, na której gromadzimy się w naszych świątyniach, by móc jeszcze bardziej świadomie wychwalać Pana za to, że pozostał z nami w znakach chleba i wina.

Wolnym krokiem staramy się zgłębiać rzeczywistość liturgii i przedstawić ją w szerszym kontekście, że to nie tylko obrzędy i rytuały. Próbujemy przybliżać to nowe spojrzenie, które zostało ukazane w pierwszych artykułach Konstytucji o liturgii „Sacrosanctum Concilium” przywołanych w naszym czasopiśmie w lutym, gdy rozpoczynaliśmy rozmyślania nad tym zagadnieniem. Ks. Tomasz Bać w kolejnym artykule zaznajamia nas z owym „novum” zawartym w soborowej konstytucji.

Ks. Maciej Zachara MIC, po ogólnym przedstawieniu bogactwa obrządków liturgicznych i ich charakterystyce, w kolejnej odsłonie dziejów liturgii ukazuje konstytuowanie się liturgii w Kościele w Rzymie. Te dosyć szczegółowe omówienia pozwalają zobaczyć, że Kościół nieustannie czerpie z bogactwa swojej tradycji i się rozwija.

Z czerwcowym numerem „Mszy Świętej” pragniemy zaproponować Czytelnikom nowy cykl rozważań pt. „Pismo Święte od podszewki”. Skoro w podtytule naszego periodyku znajduje się też przymiotnik „biblijny”, warto i trzeba na taką refleksję znaleźć miejsce. Dziękujemy autorowi, ks. prof. Piotrowi Ostańskiemu, za podjęcie się tego zadania, które – jak sam określa – ma przysłużyć się chwale Bożej i pożytkowi wiernych przez ukochanie i rozmiłowanie się w lekturze i medytacji Księgi nad księgami.

Oczywiście, w dalszym ciągu pragniemy odsłaniać teologiczną sylwetkę Świętego Józefa oraz wspierać dzieło formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, ministrantów, lektorów i organistów. Zatem zapraszamy do lektury…

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru