Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Mikulak SChr, Poznań
Chrystus umarł, zmartwychwstał i powróci

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2021

„Χριστὸς ἀνέστη! Aληθώς ἀνέστη = Christos Anesti! Alethòs Anesti (Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał)”. Paschalnym pozdrowieniem pragniemy powitać w kwietniowym numerze „Mszy Świętej”. Pięknie się złożyło, że w miesiącu, w którym najczęściej celebrujemy najważniejsze święto chrześcijańskie, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, na łamach naszego miesięcznika można przeczytać artykuł opisujący naturę liturgii, jej znaczenie i miejsce w życiu Kościoła. Autor, ks. Tomasz Bać, podejmując refleksję nad kolejnymi passusami Konstytucji o liturgii „Sacrosanctum Concilium” Soboru Watykańskiego II wskazuje i wyjaśnia, że Jezus i Jego paschalne misterium stanowią podstawę liturgii, a jednocześnie zachęca, aby powracać do mądrości zawartej w dokumentach ostatniego Soboru.

Ponadto ciekawy artykuł ks. Macieja Zachary MIC przedstawia genezę i kształtowanie się form sprawowania sakramentów i modlitwy, posług i urzędów w Kościele, świąt chrześcijańskich oraz miejsc, gdzie wierni się gromadzili na wspólną modlitwę. Przy okazji ukazuje fałszywość niektórych schematów myślowych związanych z wczesnochrześcijańską liturgią.

Podejmujemy zatem rozpoczęte w lutym bieżącego roku, a nieco zarzucone w marcu (ze względu na przypadającą uroczystość Świętego Józefa), zagadnienia dotyczące tego, czym jest liturgia, jak kształtowała się w początkach Kościoła i jak realizuje się dalej w Kościele i w świecie.

W trwającym Roku Świętego Józefa nieustannie zapraszamy do pogłębiania znajomości z ziemskim Opiekunem Pana Jezusa, przedstawiając piórem ks. Antoniego Troniny to, co o nim mówią apokryfy i archeologia jako uzupełnienie wzmianek zawartych w Piśmie Świętym, których résumé czyni w swoim tekście ks. Dariusz Kwiatkowski.

Tematyka roku duszpasterskiego, formacja szeroko rozumianej służby liturgicznej, jak i liturgiczna formacja katechetyczna i eklezjologiczna uzupełnia szpalty kwietniowego numeru naszego czasopisma.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru