Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Liliana Florek, Brzegi
Funkcje uczestników celebracji liturgicznej. Katecheza o funkcjach w zgromadzeniu liturgicznym dla starszych uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2021

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Kolejnym zagadnieniem, nad którym powinniśmy się zatrzymać w pogłębianiu rozumienia symboliki celebracji eucharystycznej, jest rozróżnienie funkcji, jakie w czasie sprawowania Eucharystii spełniają jej uczestnicy. Wiele z nich wymaga wcześniejszego starannego przygotowania, aby celebracja przebiegła zgodnie z tym, co zostało przewidziane w księgach liturgicznych. Ważne jest jednak, aby każdy uczestnik, niezależnie od tego, jaką funkcję ma do spełnienia w tym zgromadzeniu, był jej świadomy i zaangażowany. Dotyczy to zarówno głównego celebransa liturgii, ministranta, jak i każdego wiernego stojącego po drugiej stronie ołtarza.
W tym miejscu pozwolę sobie na osobiste świadectwo związane z zaangażowaniem w przygotowanie Eucharystii. Przed kilku laty w moim kościele parafialnym zajmowałam się przygotowaniem bielizny kielichowej i obrusów na ołtarz. Pamiętam, jak bardzo byłam przejęta tym zadaniem, w które wkładałam wiele serca i czasu. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru