Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jarosław Tomasz Żurawski, Poznań
Eucharystia w domus ecclesiae

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2021

Mogłoby się wydawać, że Eucharystię można sprawować w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, czy jest to kościół, dom czy okoliczna piękna łąka. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa – co jest zrozumiałe – nie było jeszcze kościołów, dlatego wspólnoty gromadziły się w domach, miejscach pustynnych czy na grobach męczenników (B. Nadolski, Liturgika. Eucharystia, t. IV, Poznań 1992, s. 93).
Zasadne jest więc pytanie, gdzie można sprawować Eucharystię? Nie jest to takie oczywiste dla wiernych, którzy uczestniczą we Mszy Świętej. Opinie ludzi są bardzo różne: jedni nie widzą niczego złego w tym, że święte czynności celebruje się na kamieniu, przy spokojnie płynącym strumieniu, gdzieś w górach czy w stołówce (dla większej grupy). Inni nie wyobrażają sobie sytuacji, jak tylko sprawowanie Mszy Świętej w przestrzeni kościoła.
Przepisy prawne precyzują tę kwestię. „Eucharystię należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w poszczególnym wypadku czego innego domaga się konieczność; w takim wypadku Eucharystia winna być sprawowana w odpowiednim miejscu. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru